Wpis z mikrobloga

  • 12
2786 + 1 = 2787

Tytuł: Alef
Autor: Jorge Luis Borges
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★
Tłumacz: Andrzej Sobol-Jurczykowski
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Liczba stron: 220
Forma książki: książka, e-book
Pięknie napisane i pięknie opowiedziane historie.

Alef to zbiór 17 opowiadań, z których każde jest inne, każde odwołuje się do innych okresów historycznych, a niektóre również do postaci historycznych, innych wierzeń i innego przedstawienia i roli człowieka w świecie.

Opowiadania są krótkie, liczą od kilku do kilkunastu stron, ale to dlatego, że nie ma w nich zbędnych słów, nie są też sztucznie wydłużane. Autor prowadzi nas przez kolejne historie najkrótszą drogą i tak jak chce, jest naszym przewodnikiem, choć czasami ukrywa niektóre znaczenia, a do tego, jak wspomniałem wcześniej, część bohaterów, jest "prawdziwa". Czyta się je z zapartym tchem, niemal na raz, z zawiedzioną miną, że już się skończyły. To jest chyba ich największa wada, w momencie, w którym wciągnęliśmy się w tej piękny świat opowiadania, przychodzi jego koniec, ale taki już chyba jest styl Borgesa, zwięzły i pozostawiający czytelnika w lekkim szoku: jak to? już?

Myśli te wydały mi się tak niedorzeczne, ujęcie ich tak puste i pompatyczne, że nieuchronnie przywiodły mi na myśl literaturę.


Po przeczytaniu książek Borgesa i Cortazara, mam wrażenie, że biją się o laur najlepszego argentyńskiego pisarza, choć obrali inną drogę - Cortazar ilością i przekombinowaniem, Borges ważąc każde zapisane słowo. Ale na szczęście nie mi przypadnie wyzwanie wyłonienia zwycięzcy.

Polecam ten zbiór opowiadań, a w szczególności w wydaniu PIWu, które wzbogacone jest przez tłumacza o studium autora i liczne przypisy.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
360/2022 - tym samym dobiłem do ostatniej przeczytanej książki i muszę wymyśleć, jak zmodyfikować licznik dla poprzednich pozycji w kolejnych recenzjach.
#bookmeter #literaturapieknabookmeter
Pobierz
źródło: comment_1671396738lWHzO93ChZRRmoU8Xg6cO3.jpg