Wpis z mikrobloga

@Heidi12: Światełko czy kabel(koncentryk)?
Klasycznie zobacz czy rozwiązuje IP? jak masz odpowiedź np. na ping 1.1.1.1 , a nie masz odpowiedzi np. na ping bbc.co.uk (chodzi o nazwę domeny której nie odwiedziłeś i nie masz zbuforowanej, to najpewniej wysypały się DNSy Inei (mnie to wkurzało).
@sirpingus: światłowód. Ogólnie nie miałbym na co narzekać gdybym nie był graczem MMO. Od czasu do czasu w totalnie randomowych momentach wywala neta na dosłownie sekundę/dwie. Na discordzie wszyscy mnie słyszą bez przerwy, ale w samej gierce mnie wywala i padam. Jest to mega frustrujące. Gdzieś wyczytałem, że usługa puicznego IP komuś pomogła. Jutro do nich zadzwonię i się przekonam.

Wczoraj gdy pingowalem wp.pl i swoją bramę to tu i tu
@Heidi12: Korzystasz z routera INEI jako domowego czy masz przełączony w mostek?

Ja też mam światłowód, ale odkąd zleciłem w BOKu przełączenie w mostek i podłączyłem własny router (jako ten "brzegowy"), to nie mam kłopotów. Przy czym nie wiem czy miałbym kłopot w prywatnej puli IP (opłacam publiczne IP).

Ogólnie rozważ zakup własnego dobrego routera i przełączenia operatorskiego w tryb mostka. Piszę dobrego, bo to żaden interes przełączyć w mostek router
@Heidi12: Kwestia za jakie pieniądze, co bierzesz pod uwagę (nówkę czy używkę) i czy bierzesz pod uwagę używanie innego softu niż fabryczne?
Może ktoś inny coś poleci spełniającego kyteria.

Ja akurat do roli routera już degradowałem starszego blaszaka z dodatkową kartą LAN i WLAN.
Tak samo udało mnie się zaadaptować laptopa z WiFi i dodatkową kartą LAN na PCMCIA.
Przy czym do tych dwóch powyżej obrałem drogę którą nie nazwałbym przyjazną.
@sirpingus: a mogę najpierw wykupić publiczne IP i nie robić mostkowania, czy wykupienie tej usługi = zakup routera i mostkowanie ?
Tak jak mówiłem, nie znam się na tym kompletnie i sprawdziłbym chociaż, czy samo publiczne IP coś zmieni w moim przypadku
@Heidi12: Publiczne IPv4 powinno być oddzielną sprawą od mostkowania.

Weź pod uwagę że w następstwie wykupienia publicznego IPv4 "przysuniesz" publiczny internet do routera ISP, tzn. będziesz miał o jeden zestaw zabezpieczeń (większość po stronie ISP) mniej i więcej zostanie zrzucone na router operatorski i jego firewall.

Nie twierdzę że to jest całkowicie niebezpieczne (z punktu widzenia bezpieczeństwa sieci), jednak zmienia to ekspozycję twojej sieci domowej na zagrożenia z publicznego internetu (nawet