Wpis z mikrobloga

Mam problem z odpaleniem profilu XMP dla pamięci Patriot Viper Steel 4133Mhz.

Komputer złożony w sumie tydzień temu (biorąc za bazę listopadowy zestaw od #techlipton ). Tutaj co zapożyczone zostało z jego setupu na listopad:
AMD Ryzen 7 5800X3D,
Gigabyte B550 GAMING X V2,
Patriot 16GB (2x8GB) 4133MHz CL19 Viper Steel (wrzuciłem kolejne dwie kości, więc łącznie 32 gb).

Reszta podzespołów, jeśli ma to jakiekolwiek znaczenie względem odpalenie profilu XMP:
Radeon Rx 6950 XT,
Kingston 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe KC3000,
BE QUIET! Straight Power 11 1000W 80 Plus Platinum.

Wracając do tematu: BIOS zaktualizowany do najnowszej wersji ze strony producenta, sterowniki również najnowsze zostały wgrane(poprzednie wersje dla proca i grafy też sprawdzałem). Próbowałem odpalać profile XMP 4133 MHz jak i 4000 MHz (gdyż te 2 mam do wyboru w BIOSie), jednak za każdym razem komputer bootuje się z pamięcią taktowaną na 2133 MHz.
Ktoś ma jakiś pomysł jak to rozwiązać, czy coś źle robię? Nie podejrzewam, żeby Lipton się machnął i wrzucił bubel do zestawu. Sklepy też podają, że ta płyta główna jest w stanie obsłużyć pamięci do nawet 4733 MHz...

Taguję #pcmasterrace #komputery #ram #kartygraficzne. Może ktoś z większą wiedzą i dobrym serduszkiem pomoże, wielkie dzięki!

Na wykopie jestem już dobre kilka lat, jednak głównie czytałem mirko/newsy. To mój pierwszy post więc witam wszystkich serdecznie! ()
  • 5
  • Odpowiedz
@CiekawskiWykopek: Nie odpalisz tych pamięci powyżej 4000 MHz bo kontroler nie da rady. Płyta nie ma nic do rzeczy bo kontroler pamięci jest w procesorze. Mało komu to działa powyżej 3800 MHz. Możliwe, że zapomniano dopisać o ręcznym ustawianiu tych pamięci. Jedynie spróbuj ręcznie ustawić napięcie SoC bo odpowiada za kontroler.
  • Odpowiedz