Wpis z mikrobloga

Podsumowanie z wszczepienia soczewek fakijnych


Co to w ogóle jest? (często pojawiały się pytania czym to się różni od laserowej korekcji wzroku)
Alternatywa dla laserowej korekcji wzroku. Laser naprawia wzrok poprzez "rzeźbienie" na pierwszych warstwach rogówki, soczewki fakijne są chirurgicznie wszczepiane między tęczówkę, a własną soczewkę. Później w razie komplikacji/potrzeby można taką soczewkę wyjąć.

Czemu wszczepienie soczewki fakijnej a nie laserowa korekcja wzroku?
Pierwszym kryterium do załapania się na laserową korekcję jest rogówka o grubości powyżej 500 µm, u mnie w najcieńszym miejscu rogówka miała 486µm na oku prawym i 490µm na oku lewym. Dodatkowo mam strasznie suche oczy, a laserowa korekcja nie jest polecana dla takich osób, bo zwiększa suchość w oku - osoby z wszczepionymi soczewkami raczej nie narzekały na pogorszenie w tej kwestii. No i odwracalność zabiegu też mnie przekonała.

Co trzeba spełnić żeby się zakwalifikować?
Wada od +10 do -23,5, wiek 20-50, zdrowe oczy ( ͡° ͜ʖ ͡°), wada stabilna przez rok

Co z powikłaniami?
Jest lista na niecałą stronę A4 - w najgorszym wypadku uszkodzenie oka, ale to raczej jest tysiączna część promila, ale napisane musi być jak w każdym zabiegu. Najczęściej te podpunkty w liście to powikłania przemijające. Jeśli idziemy do dobrego chirurga to nie ma się czego obawiać.

Jaką wadę miałem?
Oko prawe -8
Oko lewe -9
i lekki astygmatyzm, ale nie jestem w stanie znaleźć wartości

Jakie soczewki mi wszczepili?
STAAR Visian® ICL™
w lewe -9.5
w prawe -9.0
obie sferyczne

Jaka klinika?
Tutaj polecam się dobrze zastanowić. Jest pełno startujących klinik, raczej bym się tam nie wybierał, lepiej poszukać i wybrać pewną, nawet jeśli droższą klinikę. To oczy, szkoda ryzykować. W moim przypadku to była Oftalmika w Bydgoszczy - wybrane na podstawie opinii ;P

Jaki koszt?
300zł - kwalifikacja
6 500zł - za jedno oko * 2
ok. 150zł - krople
330zł - kwalifikacja miesiąc po zabiegu (to mam w styczniu dopiero)
dojazdów i noclegu nie wliczam

ogólnie w dzień operacji pierwszego oka dobrze ogarnąć nocleg, bo na kolejny dzień jest kontrola
kolejna kontrola jest dzień przed drugim okiem, więc tutaj dwa dni noclegu
kontrole są tydzień po pierwszym oku, tydzień po drugim oku (te akurat w oftalmice są darmowe), później po miesiącu

Kiedy miałem zabieg?
Oko prawe 15.11.2022, lewe tydzień później - 22.11.2022.

Przebieg zabiegu
wpis
#czlowiekzksiezycanaprawiaoczy < ogólnie na tym tagu sporo rzeczy live pisałem

Objawy po operacji
U mnie to w miarę gładko było. Na pierwszym oku przez około pół godziny po operacji miałem uczucie ciała obcego w oku, na drugim oku już nie. Podobnie z żółtym filtrem - dzień po operacji widziałem wszystko z żółtym filtrem na oku - minęło po około dwóch dniach, na drugim oku już tego filtra nie było. Przez pierwsze 24h ciężko było otworzyć oko, ale i tak miałem wtedy na nim opatrunek. Jeśli chodzi o ból to pojawił się przy operacji drugiego oka, operacja była o 7 rano, ból pojawił się około 20-21, znośny, ale nie pozwalający spać - pewnie wystarczyłyby lekkie przeciwbólowe.

Czego nie można po zabiegu?
Wiadomo, trzeba oszczędzać wzrok, limitować gapienie się w ekran. Nie można uprawiać żadnych sportów przez miesiąc, basenu ciut dłużej (najlepiej dwa). Nie można się schylać i dźwigać przez miesiąc. Nie można być nurkiem głębinowym lub skakać ze spadochronem się nie powinno. Chyba tyle

Co z efektem halo?
U mnie jest, tylko w nocy. Czy przeszkadza? W moim przypadku raczej nie. Miałem już aberracje świetlne przed zabiegiem, mniejsze ale chyba nauczyło mnie to je ignorować. Z czasem ten efekt przemija.

#czlowiekzksiezycanaprawiaoczy #soczewkifakijne
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@KiedysBedzieLepiej: jest więcej wpisów na tagu jak coś, teraz to w sumie żyje już normalnie, tylko bez okularów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

jak nie przeszkadza to nawet lepiej u ciebie, bo mnie to drażniło (ale nie przeszkadzało) trochę na początku, ale teraz już nie mam żadnych efektów świetlnych
  • Odpowiedz