Wpis z mikrobloga

Widzę mocna afera wybuchła z powodu powołań, rozumiem to, ale jest trochę dezinformacji.

Moich 2 bliskich kolegów od 3 dni jest na takim szkoleniu, z czego jeden to piwniczak programista.
Zostali zwerbowanie na 10 dni, jak na razie w piątek byli na wycieczce na strzelnicę w Szczecinie, a poza tym to głównie leżenie i obijanie się.
Na koszarach normalni ludzie, tak samo zwerbowani z zaskoczenia, żadne Sebastiany chętne wojny.

Nie powinno być takich przymusowych werbowań ale trochę mniej paniki i dezinformacji.
#obowiazkowecwiczeniawojskowe
  • 16
  • Odpowiedz
Zostali zwerbowanie na 10 dni


@m0rdeczka: Czyli zapewne mieli wcześniej kontakt z wojskiem, większy niż komisja wojskowa i przydział kategorii. Afera się rozchodzi o powoływanie osób które takiego kontaktu do tej pory nie miały, i nie chcą mieć.
  • Odpowiedz
@m0rdeczka: Ja wcale nie chce żeby ktoś mnie zmuszał do tego i to jest jedyny problem, natomiast gdyby w okolicy zrobić taki ciąg szkoleń w weekendy to pewnie chętnie byśmy ze znajomymi poszli, ogarnąć broń, postrzelać, zrobić jakieś testy sprawnościowe itd. Wojskowy PR leży i dopóki tego nie ogarną nie mają co liczyć na zainteresowanie tematem. Tak jak mówię wyszli z opcji przymusu zamiast zachęty i dlatego jest problem.
  • Odpowiedz
@Hirunkan: odbyli te ochotnicza służbę 10 lat temu tam na miesiąc czy 3 Msc nie pamiętam, możliwe że to przez to, masz rację.
@Liarek123: zgadzam się to rzeczywiście może być dla niektórych jak wyrok śmierci. Co do obowiązku naboru to od początku mam negatywne emocje, tylko z 1 kontaktu wiem że te ćwiczenia to obijanie się, a pieniądze z tytułu etatu i tak są zwracane więc w zasadzie
  • Odpowiedz
@Alkan1988: Niee, to nie pierwszy osoba która piszę o tym że dostał kartę i miało być te 30 dni a poszli i wyszło że tylko 10 dni, z czego prawie same wykłady, jedznie, leżenie i 2/3 to jazda autobusem.
  • Odpowiedz
@m0rdeczka: Nie wiem czy dostaje się tyle pieniędzy co z pracy, tam chyba były przewidziane stawki za dzień. Jak ktoś zarabia 15k to nie sądzę ze mu tyle zwrócą. Większy problem to wyrwanie z życia na te pare dni, gdzie tu praca, rachunki, obowiązki. Wyrwa z życia.
  • Odpowiedz
@Alkan1988: Stary, ale po co ty szukasz tutaj zaczepki? Ja jestem sceptycznie nastawiony że to jest real lub fake, natomiast rok temu Wujek dostał też wezwanie (był w rezerwie ogólnie ale nie robił nic z wojem przez 18 lat) i miał tylko tygodniowe ćwiczenia.
  • Odpowiedz
odbyli te ochotnicza służbę 10 lat temu tam na miesiąc czy 3 Msc nie pamiętam, możliwe że to przez to, masz rację.


@m0rdeczka: Na 100% przez to, rezerwa dzieli się na aktywną (która miała jakiekolwiek wcześniej służbę/ćwiczenia, lub zgłosili jej chęć) i pasywną - bez żadnego doświadczenia z wojskiem. Rezerwa pasywna do tej pory nie była wzywana na jakiekolwiek ćwiczenia*

* - nie jestem pewien czy wcześniejsze ograniczenie dotyczyło również
  • Odpowiedz
@Liarek123: nie wiem a się wypowiem, mówię z 1 ręki, są na 10 dni i dostaje się 100% kasy z pracy, tylko trzeba prosić o wyrównanie z miasta jeśli zarabia się więcej niż to co daje wojsko A oni dają chyba 2.5 x minimalna.
  • Odpowiedz
@m0rdeczka: Ale dostali to wyrównanie z miasta czy zgłosili i ani widu ani słychu? Bo z tym zwracaniem przez miasto to już dawno temu były nieporozumienia. Co od reszty ze real/fake, nie mnie oceniać gdy byly w woju bo wujek rob temu też miał, ale chodzi mi o te nagonkę że cywile dostają. IMO raczej są w gałęziach powiazanych z wojem, a reszta to mogą być jakieś losowe niedobitki przez
  • Odpowiedz
@Liarek123: dowiem się jak skończą ćwiczenia i zgłoszą o te wyrównanie, mówię że są tam od 3 dni z 10.
Jak widać, moi znajomi mieli styczność przez służbę przygotowawcza, nie znam osobiście cywila, który by dostał wezwanie ale o to jest wielka panika na wykopie teraz
  • Odpowiedz
@m0rdeczka: Tak, mam takie samo zdanie, poczekam na rozwój sytuacji bo pachnie to zacieraniem tej ustawy o mniejszej odpowiedzialności i obajtku z ropą gdy chcą ją przetrzymać dłużej żeby vatu nie było widać jak wróci. Zawsze PIS odpala takie bomby przed jakimiś innymi rzeczami, ile to bylo tematów przy strajku kobiet :D
  • Odpowiedz
@Liarek123: no i wszyscy teraz panika, powielają dezinformację tylko dlatego bo 1 czy 2 osoby coś opublikowały w tym temacie i tak sieje się plotka. Oczywiście to nic dobrego i się nie zgadzam z obowiązkowymi nabirami ale ile się to mówiło żeby nie dać się manipulować a tu wykopki pierwsze, cały portal #!$%@? paniką od osób które nie mają żadnego styku z tym poborem, ale taki mamy klimat
  • Odpowiedz