Wpis z mikrobloga

Miraski jak to jest ze sprzedażą sprzętu kupionego na firmę? W marcu kupiłem lapka za 8.5k na firmę, odliczyłem tylko VAT( jestem na ryczałcie). Czy jeśli bym teraz chciał go sprzedać to muszę wystawić fakturę VAT i/lub odprowadzić dochodowy? Pytam bo nie wiem, jedni mówią że tak inni, że nie trzeba amortyzować sprzętu do 15k i że nie muszę tego robić.
#jdg #b2b
  • 12
  • Odpowiedz
Czy jeśli bym teraz chciał go sprzedać to muszę wystawić fakturę VAT i/lub odprowadzić dochodowy?


@MrocznyZiemniak: teraz to ogólnie masz problem po zmianach w przepisach bo sprzedaż lapka to:
1. VAT
2. dochodowy (3,5% skoro ryczałt)
3.
  • Odpowiedz
@MrocznyZiemniak: To nie ma znaczenia czy prowadzisz sprzedaż czy nie
Kiedyś telekomunikacyjne a obecnie także sprzęt komp sprzedawany nawet jako środki trwałe to konieczność wystawienia paragonu chyba ze sprzedajesz innej firmie
  • Odpowiedz
@klepie-biede: W artykule który mi podesłałeś mowa o środkach trwałych.
Środkiem trwałym jest przedmiot którego wartość przekracza 10k PLN, w moim wypadku kupiłem sprzęt za 8.5k brutto, więc nie kwalifikuje się on pod jego definicję. Także no nie muszę mieć kasy fiskalnej.
  • Odpowiedz
Środkiem trwałym jest przedmiot którego wartość przekracza 10k PLN,


@MrocznyZiemniak: bzdura
to czy coś jest środkiem trwalym czy wyposażeniem zależy od czasu użytkowania, masz przecież ŚR niskocenne
i to nie ma znaczenia czy coś było zakwalifikowane do ŚT czy nie, czy było może zaliczone jako wyposażenie. Sprzedajesz jako firma sprzęt objęty rozporządzeniem osobie fizycznej i masz obowiązek wystawić paragon

Ale oczywiście rób jak chcesz, przy pierwszej kontroli się okaże czy
  • Odpowiedz
@MrocznyZiemniak: no nic nie poradzę, takie #!$%@? przepisy są...
Jeszcze 2 lata wstecz kompa/lapka można było bez problemu sprzedać (z telefonem był problem), ale w 2021 zmienili zakres załącznika i teraz też są komputery

Najprościej jeśli ma być legalnie i ominąć problem z brakiem kasy to napisać oświadczenie o przeniesieniu do majątku prywatnego, oszacować wartość i od tego zapłacić VAT i dochodowy i sprzedać jako osoba fizyczna.

Jeśli chcesz kombinować
  • Odpowiedz