Wpis z mikrobloga

Czy instalując malutki wentylator przy kaloryferze zwiększę, tym samym, jego efektywność dzięki cyrkulacji powietrza? Oczywiście nawiew nie na podzielnik.
Wydaje mi się, że powinno to wręcz obniżyć cenę ogrzewania, bo kaloryfer będzie chłodniejszy, więc różnica między temperaturą powietrza i kaloryfera mniejsza, a samo ogrzewanie efektywniejsze.
Mam taki wiatraczek na usb do chłodzenia ps4 latem, więc inwestycja zerowa xD
#mieszkanie #lifehack #ogrzewanie
  • 13
@Ranger tak na serio zakręć całkiem grzejniki. Ja jeszcze nie grzeje. Mam w mieszkaniu 17stopni. Jedyny minus to ze klapa w kiblu zimna a co godzinę najlepiej robić małą rozgrzewkę.
@r102: normalnie miałem zakręcone, ale w tym roku sąsiedzi coś nie chcą grzać, albo to wakacje w Afryce sprawiły, że powrót do tutejszych temperatur jest tak dramatyczny :<
@Ranger: tak, zwiększy to efektywność, ale tylo jeśli generator ciepła w twoim mieszkaniu ma większą efektywność przy niższej temperaturze wody. Tak jest np. z gazowymi kotłami. Wtedy możesz obniżyć temperaturą do której kocioł podgrzewa wodę w grzejnikach, a dzięki wiatrakom i tak utrzymywać odpowiednią temperaturę w mieszkaniu.

Ma to też minusy, bo wymiana ciepła przez konwekcję jest mniej przyjemne/naturalne dla ludzi niż przez promieniowanie. Tylko, żeby promieniowanie nagrzało całe mieszkanie, to
@Ranger: kaloryfer jest tylko wymiennikiem ciepła, ale jeśli płacisz za ciepło miejskie, to nie możesz oszczędzić zmniejszaniem temperatury wody w grzejniku, tak więc wiatraczek w niczym nie pomoże.
Co innego jeśli spółdzielnia sama produkuje ciepło, wtedy mogłaby ona obniżyć temperaturę wody w grzejnikach aby zwiększyć sprawność kotła. Tylko to musiałoby być działanie dla wszystkich mieszkańców. Wszyscy musieliby wiatraczki zainstalować, albo większę/wydajniejsze grzejniki.
podzielnik nabija "impulsy" na zasadzie różnicy temperatury kaloryfera i powietrza


@Ranger: ach, rzeczywiście. W ten sposób na to patrząc, wiatrak spowodowałby niższe wskazania podzielnika. Jest to jednak OSZUSTWO, a nie oszczędność.