Wpis z mikrobloga

Dzisiaj w ekipie 6 osobowej zasiedliśmy do gry karcianej Ligretto.

Opis:

Gra polega na ułożeniu ciągu liczb (w odpowiednich kolorach) i tym samym pozbyciu się wszystkich kart w talii. Tyle.

Każdy z graczy otrzymuje własną talię kart (własną, bo każda talia wyróżnia się charakterystycznym wzorem). Zestaw[Talia] składa się z 40 kart w 4 kolorach ponumerowanych 1-10. Z zestawu odliczamy 3 karty (row) i kładziemy je przed sobą numerami do góry, następnie odliczamy kupkę 10 kart (ligretto) i odkładamy w stosie, obok kart row. Resztę kart (27) trzymamy w ręce wzorem do góry.

Rozpoczynamy grę (opis z mojej perspektywy):

Ligretto start! - tymi słowami losowo wybrany przez nas gracz rozpoczyna grę. Rzucamy na stół wszystkie jedynki z rzędu "row" i stosu "ligretto" (każda jedynka musi mieć oddzielny stos na stole) w mgnieniu oka na stole pojawiają się dwie niebieskie "1", jednak czerwona "1" i 3 zielone "1". Niestety ja nie mam "1" , więc ze stosu kart, który mam w ręce sprawnie odliczam 3 karty i odwracam. JEST!! Czerwona "2", szybko, żeby mnie nikt nie ubiegł, kładę ją na czerwoną "1", ale dobrze jeszcze nie zdążyłem położyć karty na stos, a już dostrzegam u siebie w rzędzie "row" czerwoną "3". Po położeniu "2" biorę w łapy "3" i kład.... niestety ubiega mnie Seba ze swoją kartą i ironicznym uśmiechem... Nim zdążyłem wrócić z kartą sytuacja na stole diametralnie się zmieniła, rzędy kolorów błyskawicznie urosły, po minucie mamy już w rzędach 5-7 kart. Po kolejnych minutach Grzechu schodzi z kart w stosie "Ligretto" i krzyczy "LIGRETTO STOP" - gra się kończy....

Wyłaniamy zwycięzcę:

W brew pozorom osoba która pozbyła się kart ze stosu "Ligretto" w cale nie musi wygrać gry. Wygrywa osoba która zdobędzie 99 punktów. W takim razie jak się liczy punkty? Najpierw należy pogrupować karty (według charakterystycznego wzoru) wyłożone na stole podczas rozgrywki.

Za każdą wyłożoną kartę na stole, gracz otrzymuje 1pkt, natomiast za każdą kartę w stosie "Ligretto" odejmuje się 2pkt.

Podsumowanie:

Ligretto to typowa gra imprezowa, przy której nie musimy obmyślać strategii, a jedynie skoncentrować się na kartach i szybko reagować na ciągle zmieniającą się sytuację.

Osobiście polecam grę, przy rozgrywce jest kupa śmiechu, a im więcej osób bierze udział w grze tym silniejszą presję czujemy na sobie i tym samym musimy szybciej reagować.

Gra jest o tyle dobra, że nie musimy czekać na swoją kolej, co przy większej grupie bywa frustrujące.

PS Zapomniałbym wspomnieć... Jedno pudełko z grą zawiera zestaw 4 talii (co umożliwia grę czterem osobom). Jednakże grę możemy rozszerzyć aż do 12 osób kupując kolejne pudełka (oznaczone kolorami: "czerwonym", "niebieskim" i "zielonym")

#grybezpradu #grykarciane
  • 2
@michal140712: Niestety, ale ja nie widzę nic fajnego w tych wyprzedażach. Proponuję obserwować profil Rebela na fb, mają czasami fajne tygodniowe promocje na giery, przeważnie ok. 20% przeceny.