Wpis z mikrobloga

#antistorm #pogoda #burze #internet #startup

Jeżeli jesteście ciekawi kiedy będzie padać - teraz możecie odpalić http://antistorm.eu

Antistorm informuje już nie tylko o burzach, ale także o opadach deszczu. Wkrótce dodam nową wersję graficzną strony, której font-end nie będzie wymagać odświeżania.

Dodanie przeliczania opadów umożliwi w przyszłości szacowanie zagrożenia powodziowego i wiele innych ciekawych funkcji. Zapraszam do korzystania.
  • 10
@paypalowiec: Opady deszczu/śniegu są w jednym 'worze' - danych radarowych. Gdyby znać temperatury nad obszarem zainteresowania (np Polską), można sobie pocałkować po czasie i poznać np. grubość pokrywy śniegu. Ten sam zabieg z uwzględnieniem topnienia, opadów deszczu i rzeźbą terenu daje zagrożenie powodziami. Tyle, że trzeba ściągnąć trochę danych i napisać zgrubny model matematyczny. Przy odrobinie czasu to powinno być trywialne, jedynie współczynniki modelu wymagają empirycznego dostosowania, bo nie sądzę, abym
@paypalowiec: To musi brać się z różnych stosunków sumy odbiciowości chmur (produkt radarowy) vs intensywności opadów w zależności od temperatury powietrza. Nieraz na radarze widać intensywniejszy 'deszcz' - nic nie pada, czasem nic nie ma - a pada. Ja tylko przetwarzam gotowe dane, niestety nie mam wpływu na ich jakość.
@mathmed: najgorsze są te zakłócenia radarowe na południu naszego kraju, oby przez to algorytm nie szalał.

Przy bardziej intensywnych i złożonych strukturach opadowych powinno być super :)

A czy dałoby się ustawić częstsze aktualizacje mapy wyładowań atmosferycznych i ich prognozy? Np co 10min.
Myślę, że docelowo radary będą odświeżane co 15 minut, burze co 10 lub co 15 minut. Ale to po zmianie layoutu strony, bliżej wiosny. Póki co, jak to zwykła pisać pogodynka/imgw - "produkt testowy" :)
@mathmed: jakbyś miał problemy prawne z IMGW to daj znać. zanim wrzuciłem radar na obserwatorów, dowiedziałem się od prawników (oczywiście niedarmowych..), że radareu wcale nie musiał usuwać danych z polskiego radaru po wezwaniu przez IMGW. ba, można nawet na tych danych zarabiać i sprawa jest jak najbardziej do wygrania w (ewentualnym) sądzie. ale IMGW ponoć ma się otwierać na ludzi, także odpukać.

gratki! choć nie jestem fanem kolorystyki radareu to technicznie
@pogodynek: Dzięki! Póki co nie zarabiam na nowcastingu. Technicznie nie czerpię także danych z imgw (radareu). Stronę czeka przebudowa front-endu oraz dodanie powiadamiania na telefon i PC przez chrome. Później dodanie alternatywnych algorytmów prognozujących. Wraz z innymi projektami może to stworzyć spójny ekosystem. Szkoda, że jestem sam, projekt jest darmowy i mam tylko dwie ręce. Może w przyszłości podam numer konta, to będzie na rozwój systemu ;-)
@mathmed: jakie inne projekty planujesz? co do stanu konta, polecam adsense - na dobry serwer (czyli taki od 5 stów wzwyż) spokojnie zarobi. ale tylko jeśli masz działalność gospodarczą, bo jak US na ciebie wejdzie to kaplica, musi być 100% legal. co do dwóch rąk, wystarczy napisać na stronie, że chętnie przyjmiesz pomoc i mail - do obserwatorów się zgłasza średnio 20 osób rocznie z najróżniejszymi ofertami pomocy (głównie programistycznej), większość
@pogodynek: Myślę o realizacji idei związanych z medycyną sportową w portalu tego typu. Utrzymanie i rozwój może być oparty o adsense, jednak coraz więcej osób rozumie idee crowdfundingu - sądzę, że warto przelać symboliczną złotówkę, żeby nie widzieć reklam.