Wpis z mikrobloga

Czołem Mirki!

Mam podłączony okap do kanału wentylacyjnego za pomocą rury spiro (nigdy więcej rury spiro!) i nad okapem mam zamontowany zawór zwrotny (ten silikonowy Harmann). Ostatnio otworzyli na parterze pizzerię i zapachy z pieca niestety przebijają się przez zawór (rura spiro ma rowki i to powoduje minimalne nieszczelności między rurą a zaworem).

Reguluję ręcznie klapę i to na chwilę pomaga, ale gdy mój okap pracuje w trybie wyciągu to niestety za każdym razem zawór się rozszczelnia pod wpływem ciśnienia i niedługo potem delikatny smród z pizzeri wlatuje do mieszkania (zapachy sąsiadów nie są tak intensywne przez co zawór je skutecznie blokuje).

Pytanie czy macie pomysły na dodatkowe uszczelnienie żeby zapachy się nie przedostawały? Zamówię drugi zawór żeby jeszcze bardziej utrudnić przenikanie zapachów, ale obawiam się że to może w 100% nie załatwić problemu. A rury już niestety nie wymienię na PCV, bo cała zabudowa w kuchni już skończona razem z blendą na górze.

#remontujzwykopem #remont #kuchnia
  • 16
@Dulson: mówisz o końcówce w wejściu do okapu? Bo ja u siebie sam kanał przedłużałem rurą spiro i nie widziałem żadnych problemów, oczywiście używając dedykowanych łączników.
@Dulson a to nie jest tak że jak masz podłączony okap to znaczy że masz swój własny komin wentylacyjny? W sensie że tylko grawitacyjne piony mogą być współdzielone, a te z wentylacją mechaniczną powinny być osobne do każdego lokalu?
@Dulson Po prostu wydaje mi się to dziwne, żeby lokal użytkowy miał współdzielić pion wentylacyjny z mieszkaniami. Tym bardziej lokal gastronomiczny, który dodatkowo usuwa tamtędy całe masy gorącego tłuszczu. Ale nie znam przepisów.
nie mam dostępu do wejścia do kanału wentylacyjnego przez zabudowę kuchenną


@Dulson: wait to jak to masz podłączone i kto Ci to robił?
U siebie mam zawór zwrotny w otworze wentylacyjnym montowany jeszcze przez dewelopera. Potem rura spiro do okapu i okap ma drugi własny zawór (ale ten nie zawsze się zamyka prawidłowo). Wszystkie łączenia pociągnięte taką szarą wzmocnioną taśmą żeby nic nie uciekało i nie ma żadnych zapachów.
@thewickerman88 Właśnie o klapie zwrotnej przy ujściu w otworze wentylacyjnym zapomniałem na etapie remontu i potem zostało to zabudowane szafkami kuchennymi przez gościa od kuchni. Zostało mi włożenie klapy zwrotnej do rury spiro tuż nad okapem i nic nie przenikało przez ostatnie pół roku aż do momentu otwarcia pizzeri. Wygląda jakby moc wyciągu pizzeri cofa powietrze i przebija przez zawór zwrotny... Rowki w rurze spiro niestety powodują że silikonowa uszczelka nie przylega
Dla zainteresowanych:

1. Druga klapa zwrotna na razie pomogła i dodatkowo blokuje przenikanie zapachu z pizzeri.

2. Rozporządzenie mówi jasno, że lokale o przeznaczeniu innym niż mieszkalne muszą mieć swój osobny kanał wentylacyjny (i tak jest na planach budynku). Deweloper będzie w ciągu tygodnia kontrolował lokal, bo bardzo możliwe, że na etapie remontu przebili/podłączyli się do naszego wspólnego kanału tylko dla mieszkańców.