Wpis z mikrobloga

To co zamieściłam pod spodem to obraz Józefa Pankiewicza "Targ na kwiaty przed kościołem Św. Magdaleny w Paryżu". Malarz urodził się w Lublinie, ale za młodu pojechał do Paryża, gdzie uczył się malować. W tym czasie w Paryskiej sztuce na dobre rozgościł się impresjonizm, podobało się to naszemu Józiowi więc postanowił pokazać polaczkom trochę kultury. Pojechał do Warszawy i pokazał szerokiej publiczności poniższy obraz.


W Polsce w tym czasie dominował nurt malowania realistycznego, krajobrazowego. Starano się wiernie oddawać malowaną treść a najchętniej przemycać jeszcze jakieś kwiatki patriotyczne z powstania styczniowego albo w ogóle, Polska mesjaszem narodów itd. No więc gdy w Warszawie zobaczyli to, co wy widzicie w tym poście to powiedzieli Józefowi, żeby udał się do okulisty. Puenty nie ma.

Dobra, jednak jest. Jak ktoś zna się na malarstwie to proszę mnie nie zjeść, podkoloryzowałam trochę. Impresjonizm polski miał się dobrze, aczkolwiek przywołana powyżej anegdotka jest prawdziwa.

#sztukadoyebana #sztuka #malarstwo
Pobierz
źródło: comment_1668319110TXe6tuKyrqUIeWmpSL9N6C.jpg
  • 8