Wpis z mikrobloga

@TestoSynth:
Swego czasu często w PLA drukowałem otwory ze wstępnie naciętym w Solidworksie gwincie M10 (osie gwintowanych otworów leżały w dwóch płaszczyznach - prostopadle i równolegle do łoża), a potem dodatkowo jechałem gwintownikiem. Na czterech różnych drukarkach, PLA od różnych producentów.
Sprawdzało się to bardzo dobrze, a po wkręceniu dławnic czy przejściówek/adapterów M10 (jedne drukowane, inne mosiężne) i posmarowaniu loctite'm były szczelne i dobrze zdawały egzamin wytrzymałości.
@TestoSynth: Kilku Mirków już tu swego czasu pisało o tolerancjach otworu i śruby, możesz poszukać. Ze swojej strony dodam, że gwint staraj się wydrukować najdokładniej jak możesz (warstwa 0,1mm robi u mnie robotę), bo widziałem już takie kwiatki, że otwór zamiast okrągły był owalny (). Jak masz coś większego to w PrusaSlicer'ze masz opcję zmiennej wysokości warstwy, więc jak coś większego drukujesz to odcinek z otworem wydrukuje
@supermariuszbro: A nie prościej i szybciej w wydruku nagwintować klasycznie otwór zamiast drukować gwint?
Myślałem nawet żeby w miejscu gdzie mają być otwory drukować po prostu grubszą warstwę (pełną, bez pustych przestrzeni i żebrowania) i potem na wiertarce stołowej tryknąć otwory i nagwintować?
W tym PLA dobrze się wierci? Nie rozwarstwia się to przy kontakcie z wiertłem?
@TestoSynth: Przerabiali to już u mnie (). Z PLA i PETG (i domyślam się, że z wielu innych filamentów, ale tu oddam głos komuś kto ma doświadczenie w innych, jak ABS czy Nylon). Filament momentalnie mięknie po kontakcie z wiertłem (przerabiali wiercenie na tokarce w osi oraz wiertarka stołowa). Ja gwintując gwintownikiem przy ciaśniejszych otworach po wyjęciu gwintownika czułem, że się nagrzewa, więc wiercenie na maszynie to
@TestoSynth: Wg mnie gwinty wewnętrzne od M8 wzwyż można drukować spokojnie na warstwie 0,2 mm, jeżeli wkręcany element jest twardszy (np. metal) i nie musi luźno wchodzić w gwint, bo będzie dokręcony kluczem. Jeżeli ma być dokładniej to zalecam warstwę 0,15 lub nawet 0,1 mm.
Tak jak @supermariuszbro wspomniał, ja też odradzam wiercenie i gwintowanie PLA lub PETG. ABS jeszcze jako tako się do tego nadaje, ale pierwsze dwa odpadają -