Wpis z mikrobloga

Cześć, zastanawiam się nad wyborem płyty głównej z690 ddr4 pod 13700k

Czy jest sens dopłacać do MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI DDR4 względem Gigabyte Z690 UD AX DDR4 / Gigabyte Z690 GAMING X DDR4?

A może znacie jakieś lepsze alternatywy?

Zależy mi głównie na dobrych temperaturach i bios flashback. Wi-Fi jako opcja/backup w razie problemów z połączeniem ethernet
#pcmasterrace
  • 19
@don_baltazar Ja odrzuciłem msi po tym jak widziałem w outletach ich płyty po naprawach serwisowych. Z resztą ja zawracałem uwagę na ilość portów USB też. A jeśli chodzi o port asus i giga maja najlepsza ofertę. Ale asus drogawy.

Wybrałem gaming x dd4 bo dużo portów USB i usb flash bios. I cena ok.
Proline na YouTubie testował te cpu na ud ax w wersji dd5 i dobrze im działało możesz na
@Variv: O widzisz, to bardzo cenna uwaga z tymi outletami. Jeśli chodzi o Gigabyte Z690 GAMING X DDR4 to (lub inny model z tego przedziału cenowego) to zastanawiają mnie jedynie nieco wyższe temperaturny odnotowane na filmikach co oglądałem (np Hardware Unboxed)
@Variv: A tak z ciekawości, też 13700k czy inny CPU? @don_baltazar


13900k. Ja się temperaturami sekcji nie przejmuje. Bo po pierwsze i tak są w mega normie. Do tego kręcić nie będę. Sekcja 60A to i tak na wszystko wystarczy. (w rewizji 1.1 jest sekcja 70A, ale sklepy nie mają podziału na rewizji płyt nie wiesz jaka dostaniesz. Ja trafiłem 1.0 czyli 60A). Proline w jak testował na ud ax tam
Dzięki, więc zapewne pozostanę przy Gigabyte, procka i tak kręcić nie będę, może powalczę o wyższe taktowanie pamięci RAM.

Zatem jeśli zaoszczędzę ~500zł na płycie, to jestem już blisko 13900k... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To miał być tani upgrade, ale wyjdzie jak zawsze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mam prośbę: daj znać jak z temperaturami u ciebie, jak podzielisz się chłodzeniem i obudową to będzie
@Variv: Dzięki. Ja mam Dark Rock 4 Pro z 2019r, ale z uwagi, że nie mogę znaleźć zestawu montażowego na necie pod lga 1700 i wysokich temperatur, to zastanawiam się nad jakimś AIO (mimo że domyślnie preferowałem powietrzne rozwiązania)
@Variv: Dzięki. Ja mam Dark Rock 4 Pro z 2019r, ale z uwagi, że nie mogę znaleźć zestawu montażowego na necie pod lga 1700 i wysokich temperatur, to zastanawiam się nad jakimś AIO (mimo że domyślnie preferowałem powietrzne rozwiązania)


@don_baltazar Przy grze nie ma takich wysokich temp. Ja się na razie nie martwię na zapas. Będzie zle to będę myślał.

Napisz do producenta a sprawie montażu może Ci wyślą.
@Variv: Wiem, że można napisać do producenta, ale nie chce czekać tygodnia/dwóch po zakupie CPU.

+ W trakcie pisania komentarza dokładniej sprawdziłem kompatybilność z płytami Z690 DDR4 dla Gigabyte i mój konkretny cooler jednak nie będzie kompatybilny zapewne przez swoje rozmiary.
@Variv:

Albo sprawdź płyty asusa. Niektóre z690 asusa mają też wiercenia pod montaże ze starszej podstawki. . Tyle że asus drogawy więc może się to i tak średnio opłacać.


Sam beQuiet odradzał korzystania z tych opcji, nie będę ryzykował. Wezmę AIO i w końcu odkryje swoje RGB z pamięci ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Variv: Wiem, że można napisać do producenta, ale nie chce czekać tygodnia/dwóch po zakupie CPU.


+ W trakcie pisania komentarza dokładniej sprawdziłem kompatybilność z płytami Z690 DDR4 dla Gigabyte i mój konkretny cooler jednak nie będzie kompatybilny zapewne przez swoje rozmiary.

@don_baltazar Powinno to zająć mniej. Ja od Noctua miałem montaż po 4 dniach od pierwszego maila. Z czego 2 dni paczka szła.
@Variv: Wow, niezły wynik. W każdym razie brak kompatybilności dla mojego coolera z z690/z790 ucina temat...
Sprawdzałem z690/z790 ATX dla gigabyte/asus/msi.

W każdym razie życzę rychłego złożenia kompa i danych odnośnie temperatur!
@Variv a dzięki za pamieć, czekałem na wyniki.

100c w syntetyku to nie kwestia czy, tylko kwestia kiedy z odblokowanym limitem mocy :D

Zapoznałem się z twoja specyfikacją:

Dla porównania u mnie evga 850w Gold plus (jakoś tak, piszę z pamięci) i byłby radeon 6950 XT gdyby nie duza różnica temperatur hot spot 110-114c vs 69 gpu temp - zwróciłem.

Albo zamówię znowu 6950 XT, albo poczekam na 7900 XT (przesiadka z
@don_baltazar: Dodam, że mój wynik w cinebanchu te 38K jak na ddr4 to nie jest tak źle. Na YT ludzie na tym cpu w multi mają od 38K do 40K. Z czego 40K widziałem chyba tylko raz u gościa z moreli.

Jednak gość z moreli miał w singlu na DDR 5 wynik 2181, ja na DDR4 w singlu miałem 2184!. IMHO myślę to, że ram ma mniejsze znaczenie dla testów niż
@Variv zgadzam się w 100% z tym co napisałeś.

Odnośnie ddr4 , szkoda zachodu i pieniędzy jeśli ktoś robi upgrade i już ma sensowne kości ddr4. Ja mam 2x 16gb G.Skill Trident Z Neo, kupowane wcześniej pod ryzena. 5950x szło odpalić na 4000mHz także może i przy intelu powalczę znowu.

Bardzo dobre wyniki w cinebench, multi nawet lepiej niż się spodziewałem, a masz chyba jednowieżowy cooler o ile dobrze kojarzę.

Oczywiście chętnie
@Variv:

13900k. Ja się temperaturami sekcji nie przejmuje. Bo po pierwsze i tak są w mega normie. Do tego kręcić nie będę. Sekcja 60A to i tak na wszystko wystarczy. (w rewizji 1.1 jest sekcja 70A, ale sklepy nie mają podziału na rewizji płyt nie wiesz jaka dostaniesz. Ja trafiłem 1.0 czyli 60A). Proline w jak testował na ud ax tam jest też 60a. Ważne były też dla mnie inne rzeczy