Wpis z mikrobloga

Niedawno zacząłem zabawę z Home Assistant i ZigBee (dzięki za wsparcie dla Mirków z mojego poprzedniego posta). Teraz ogarnąłem też, że trochę nieświadomie kupiłem 2 lata temu lampy sufitowe Ikea Tradfri (mi zależało wtedy na możliwości sterowania kolorem), które działają też z ZigBee. Jak wiadomość mogą one służyć za extender sygnału, ale muszą być cały czas włączone.

Ja mam je podłączone po staremu czyli włącznik ręczny z L, N i uziemieniem. Czy istnieje jakaś możliwość, żeby zamienić ten włącznik (żeby fizycznie został ten sam) na taki smart?

Wiem, że są takie przełączniki do puszek, które pakuje się do puszki, ale one albo włącza albo wyłączą lampę. A ja (tak sobie myślę) potrzebuję, żeby lampa miała cały czas zasilanie, a przełącznik fizyczny za pomocą jakiegoś dynksu sterował (może razem z HA) czy światło ma być włączone, czy nie.

Z góry dzięki za pomoc.

#zigbee #homeassistant #smarthome
#pytanie
  • 8
@grzegorz_kk: myślę, że właśnie o to mi chodziło. Też oczywiście myślałem, żeby lampę spiąć na stałe. Pytanie jak podłączyć resztę kabli w puszce? Wiadomo, że do sterownika trzeba podpiąć L i N, żeby w ogóle działał. Ale jak z resztą?

Znalazłem taki obrazek. U mnie światło wypada z obiegu, więc chyba podpinam L do starego włącznika i z niego kabel idzie do S1? Dobrze myślę? To ta wersja z jednym włącznikiem.
panDocent - @grzegorz_kk: myślę, że właśnie o to mi chodziło. Też oczywiście myślałem...

źródło: comment_16664690826dPsBaaZlD1Wd6nawyS8St.jpg

Pobierz
@ubuntu123: to też spoko rozwiązanie, ale przyznam szczerze, że opcja z przekazaniem na 220V jest lepsza, bo on działa jako repeater do ZigBee, więc polepszy mi się zasięg. Niestety HA mam postawione na jednym końcu mieszkania, bez możliwości instalacji go bardziej w środku. Chociaż w sumie te lampy też tak działają.

Ale dzięki za pomysł!