Wpis z mikrobloga

Aktualizacja windowsa 10 zepsuła mi komputer.

Po ostatniej aktualizacji przy każdej próbie uruchomienia mam ekran z logo MSI (informujący o tym jak wejść do BIOSu) i na tym koniec. Kręci się kółeczko w nieskończoność i tylko przez pierwsze dwie sekundy od wyświetlenia się tego ekranu mogę wejść do BIOSu.

Najlepiej będzie jak napiszę chronologicznie co zrobiłam:
Chciałam jakimś cudem dostać się do trybu awaryjnego, ale nie mam takiej możliwości.
Porady z microsoftu, o trzykrotnym wyłączeniu i włączeniu komputera podczas ładowania się windowsa są nic nie warte skoro po ich zasranej aktualizacji nawet nie dochodzi do tego momentu.

Pierwsze co, zrobiłam sobie Media Creation Tool na pendrive ze strony microsoftu, ale za cholerę nie chce bootować. Próbowałam też HirensBoot tym samym sposobem (żeby nie było, że jestem jakimś ekspertem - nie wiem jak się tym docelowo posługiwać, tym się zamierzałam martwić dopiero jak zadziała)

Ustawiłam bootowanie z pendrive i nic. Obie opcje nie działają.
Natomiast dzieją się inne dziwne rzeczy:
Jak bootuje z Hirensa - zmienia mi się logo MSI
Jak bootuje z tego dysku naprawczego windowsa - zamiast logo MSI nagle mam logo windowsa, ale kółeczko kręci się w nieskończoność. I tak, na tym etapie też próbowałam wyłączać komputer zgodnie z zaleceniami microsfotu, zeby wejść w tryb awaryjny, ale nic z tego.

Przy dłuższym oczekiwaniu (ale tylko przy bootowaniu z pendrive) nagle pojawia się załaczony poniżej blue screen.

No to szukam rozwiązania tego problemu "DRIVERPNPWATCHDOG" i tu najlepsze:
Znalazłam dziesiątki tematów na forach anglojęzycznych, gdzie w większości ludzie piszą, żeby w BIOSie zmienić SATA Configuration na IDE, RAID albo Compatible. I, uwaga, wszyscy w odpowiedziach wiwatują "HURRAA, DZIAŁA!".
Prawie się zadławiłam ze szczęscia, że rozwiązanie jest tak proste. No to wchodzę w BIOS, znalazłam SATA configuration i oczywiście nie mogło być tak łatwo. Jedyne dwie opcje to "AHCI" (domyślna) i "Optane Mode".
Nie wiem czy to drugie mnie dotyczy, wydaje mi się, że nie, a trochę się cykam to zmieniać.

Jeszcze tylko dodam, że zaktualizowałam BIOS w międzyczasie, ale to też nic nie zmieniło.

Jeśli ktoś ma pomysł jak to rozwiązać, dajcie znać :(

Miedzia - Aktualizacja windowsa 10 zepsuła mi komputer.

Po ostatniej aktualizacji ...

źródło: comment_1665678212nl1HMx3eMdn8yV2TXo1LPJ.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@Miedzia: Pokombinuj z opcjami Secure Boot i CSM/UEFI (on off).

A czekaj, nawet bios nie działa? No nie wiem czy to wina aktualizacji Windowsa. On nie może w bios ingerować.

Oczywiście AHCI też musi być jak na takim był instalowany Windows, ale jak na innym trybie to inny ma być włączony.

Ogólnie jak odłączysz wszystkie dyski (kable do nich), a zostawisz sam pendrive z instalką Windowsa to też nie działa?
  • Odpowiedz
@nowywinternetach: Nie, nie, BIOS działa. Próbowałam zmieniać Secure Boot i UEFI, z tymże UEFI ma tylko opcje UEFI albo Legacy+UEFI i nie ma żadnej różnicy.
Co do winy aktualizacji - komputer działał bez zarzutu. Wyłączyłam go wczoraj wieczorem, wybrałam "Zamknij i zaktualizuj". Potem przypomniało mi się, że coś jeszcze mam zrobić, włączyłam i stało sie to co opisałam.
Zresztą jak szukałam rozwiązania to widzę, że większość ludzi ma właśnie ten
  • Odpowiedz
@Miedzia: Mam MSI sam, więc mniej więcej wiem co gdzie jest. Tylko chyba masz coś nowszego bo ja nie mam auto clear cmos choćby. Ale jak był resetowany bios po aktualizacji to nic to nie da.

Zostaje Ci pewnie jeszcze raz skombinowanie samego CSM bez UEFI i te może optane, jeśli innej opcji niż AHCI nie ma (a disabled mogłoby być).
  • Odpowiedz
@nowywinternetach: Własnie jeśli chodzi o Boot mode to mam tylko do wyboru UEFI albo Legacy+UEFI, niczego bez UEFI nie ma.
Ten Auto Clear CMOS też próbowałam, nic nie dało.

Pendrive działa, tylko nie bootuje. Jak wrzuciłam sam plik z aktualizacją BIOSu to potem w zakładce "M-Flash" pliki były dostępne na pendrive (ale wyświetla tylko plik z updatem BIOSu). Samo bootowanie nie działa, niezależnie czy próbuje z dysku, z USB czy z płyty.
A pendriva widzi, bo nawet ta próba bootowania przebiega odrobinę inaczej, ale nadal nie mogę nic więcej
  • Odpowiedz
@nowywinternetach: Teraz spróbowałam i HirensBoot działa z pendriva, ale nie wiem czy mogę coś zrobić w tej sytuacji. No bo dyski odłączone, więc żadnego przywracania nie zrobię. Chyba, że mogę czyms tutaj wpłynąć na BIOS?
  • Odpowiedz