Wpis z mikrobloga

Trafiałem w internetach na wpisy zwracające uwagę na to, że choć z telefonu korzystamy bardzo często, to w snach się on nie pojawia. I faktycznie w snach która pamiętałem po przebudzeniu nigdy telefonu nie było. Do wczoraj.
Zasnąłem słuchając z telefonu ciekawej historii na YouTube. I w czasie snu również jej słuchałem z telefonu. Ale gdy w czasie snu chciałem wejść w interakcję z innymi osobami, dźwięk filmiku mi w tym przeszkadzał (był za głośny). Więc podjąłem decyzję, że go zapauzuję. I gdy we śnie dotykałem ekranu (kilkukrotnie, w różnych momentach snu), pojawiał się przycisk pauzy, tak jak w rzeczywistości, ale już kliknięcie w ten przycisk sprawiało tylko, że znikał i obraz wracał do wyświetlania filmiku. Tak, jakby część mózgu odpowiedzialna za wymyślanie snów wiedziała, że może sobie pozwolić na przywołanie z pamięci jak wygląda wyświetlenie przycisku pauzy, ale na faktyczne zatrzymanie odtwarzanego obrazu i wyświetlenie trójkącika już nie, bo nie ma faktycznej kontroli nad dźwiękiem który pochodzi z zewnątrz i jest poza kontrolą.
Podejmowałem takie próby kilka razy w różnych fragmentach snu i zawsze było tak samo (po dotknięciu ekranu mogłem zobaczyć przycisk pauzy, ale jego dotknięcie zawsze wracało do obrazu filmiku a nigdy nie wyświetlał się trójkącik ani obraz się nie zatrzymywał).
Natomiast pod koniec snu (przed obudzeniem) uznałem, że wyłączę telefon skoro nie mogę go zapauzować. Telefon nie zareagował na wciśnięcie wyłącznika a ja poczułem zdziwienie tak "realne", że się wybudziłem.

Gdybyście więc trafili na wpis zastanawiający się nad tym dlaczego w snach nie ma telefonów, to oświadczam, że sny takie się zdarzają. Dobranoc

#ciekawostki #sny #psychologia może też
  • 12
@franek_w: To dziwne. Bo przecież mózg cały czas tworzy w snach jasne pomieszczenia czy scenerie. Miało by to więcej sensu gdyby nie potrafił wyłączyć swiatła w snie, bo np: ktoś zasnął w dzień lub nie wyłączył światła i oczy odbierają bodźce przez powieki więc trzeba to uwzględnić we śnie (jak u mnie trzeba było uwzględnić dźwięk).