Wpis z mikrobloga

tl;dr jak myślicie po ile będzie węgiel na wiosne ?
Mam połowę domu po dziadkach, ciotka nie chce się dogadać a mieszkać jakoś trzeba.
Psuje mi się piec na węgiel normlanie schodzi 4-6 ton węgla przez sezon jesienno/zimowy. Dom nieocieplony, okna z 2001 roku, grzejniki żeliwne, rury stalowe 1" no słowem średnio eko :P Piec zasypowy klasy -5 xD 17kW.
Dawniej koszt ogrzewania oscylował 3000 -5000zł, w tym roku wszyscy widzicie co się stało z cenami węgla....
Zatem co robić?
a) kupić w tym roku na kredyt piec węglowy za 8000zł i liczyć że węgiel wróci do ~1000zł za tonę
b) nie kupić pieca i liczyć że ten nie wybuchnie przez zimę i zdecydowac na wiosnę którą drogę obrać (węgiel czy gaz/pellet) oraz nie wpuszczać kontroli bo piec nielegalny od stycznia
c) kupić piec gazowy za te 6000zł + wkład kominowy z 3000zł i płacić więcej no właśnie tylko ile ? Jak obliczyć ile zapłacę za gaz przy takiej instalacji ?
d) piec na pellet? Tyle że pellet też strasznie drogi ~2000zł za tonę :O

#pytanie #kiciochpyta #ogrzewanie #budownictwo #hydraulika ? #polska
  • 20
@ManiacTeam: No właśnie nie wiem co robić, ryzykować z tym piecem i na wiosne na spokojnie zobaczyć co mi taniej wyjdzie. Węgiel/pellet/ gaz czy kupić piec na węgiel i się okaże że węgiel po 3000zł na stałe albo drożęj i co wtedy xd dałem 10 k na piec a tu trzeba znowu 10k na gazowy xD? Przerąbana sytuacja
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Niebadzlosiem: nie wiem jak rozwalony masz piec, ale ja bym chyba szedł w opcje b, a potem a. Węgiel stanieje po zimie, ale nie wróci do starej ceny, ale i tak chyba będzie to najkorzystniejsza opcja.
@ophiuchus: kratka pęknieta w pól zeszły sezon obwiązana drutem miedzianym lub wkrętami z blaszkami xD No i pękło ruszto w piecu jedno z 5 i się trochę węgla przesypuje na dół. Piec jest z 2004 roku wiec ma 18 lat xD
Kratkę mogę naprawić, zamiast ruszta dać metalowy pręt? albo ruszta poszuakć ale boje się że mi pęknie w środku zimy i wtedy problem ędzie xd
@Niebadzlosiem: pytanie w tym wszystkim jest takie - w jakiej kondycji jest płaszcz wodny i na ile szczelny jeszcze został piec ¯\(ツ)

Mieliśmy kiedyś 15letni piec. Wyglądał idealnie, nawet go na olx wystawiłem. Przy wyciąganiu rozkruszył się spod xD a nie było rdzy itd wiec..
@Niebadzlosiem: Mogę doradzić jedynie w sprawie pelletu i drewna.
Przerobiłem kopciucha na pellet. Dołożyłem palnik, elektronikę i śmiga aż miło.
Kiedyś worek 15 kg pelletu kosztował 16 - 18 zł. teraz ceny zaczynają się od 26 - 28 zł za gówno niewiadomego pochodzenia. I to już zaczyna stanowić problem dla kieszeni.
Zostawiłem ruszt, mogę palnik przełączyć na tryb palenia w ten sposób, podaje powietrze, sterownik obsługuje elektronikę i jakoś to też
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Niebadzlosiem:
Już pisze:
Piec heiztechnik miałowiec dolnego spalania 20 kw.
Palnik abarth, czyszczenie tylko wydmuchem (jakiś czas temu kupiony na olx wpiszesz w google to znajdziesz) komputer Inter electronics przebieg na teraz około 1500 rozpaleń i 600 h pracy podajnika.
Pod sam pellet przysiedzialem przy nim kilka dni i do fabrycznych ustawień podawałem dodatkowe przedmuchy przy dodawaniu paliwa i regulacje dmuchawy bo zakopcił , ewidentnie brakowało powietrza do paliwa.
Do testu
123sl - @Niebadzlosiem: 
Już pisze: 
Piec heiztechnik miałowiec dolnego spalania 20 k...

źródło: comment_1663267504Ug5MZDnkKBU6AplqqJRxUJ.jpg

Pobierz
Kocioł zasypowy na węgiel 5 klasy, oraz odpowiednio zrobiona kotłownia. Obowiązkowo zawór 3 drogowy (jeżeli jeszcze go nie masz), resztę pieniędzy przeznacz na styropian. Tak naprawdę to termomodernizacja to największa oszczędność, a nie jakieś super nowoczesne kotły