Wpis z mikrobloga

Drodzy, proszę o poradę w temacie doboru karty graficznej do posiadanych już bebechów.

Niecały rok temu przeprowadziłem "rewolucję" w zestawie, który składałem jeszcze na studiach, ~15 lat temu :-P
Obecna konfiguracja to: i5-10400F, B560M D3H, 2x Crucial 8GB DDR4, VS 450 PSU od Corsair i... GTX460 kupiony na OLX 2 lata temu po taniości, po tym jak padł mój wysłużony GF 9800GT :-) Monitor: iiyama G-Master GB2530HSU z FreeSync (pod karty AMD) i 75Hz (24,5", 1920 x 1080).

Gram w World of Tanks, SD Client, 1080p i wszystko na "low". Obecnie zużycie CPU to ~30% a GPU 99-100%.
Wyciągam, w zależności od kadru (ilości elementów na ekranie) od 60 do 120 fps, co wystarcza do komfortowej gry, ale problem pojawia się przy dużej ilości roślinności (mimo, że tu mam wyłączone wszelakie bajery i na low co tylko się da). Najpewniej karta nie wyrabia z liczeniem przezroczystości przez kilka krzaków na raz i zaczyna się "komiksowo" a FPS spadają do 20-25 :-(

Ten niecały rok temu odpuściłem wymianę karty bo:
1) nie lubię przepłacać i nabijać dystrybutorom kabzy przy sztucznie wykręconych cenach
2) musiałbym też wymienić PSU

Przez ostatnie miesiące trochę się wydarzyło (pozdrawiam tag kryptowaluty) ale ceny kart dalej są przewalone.
Mimo to dojrzewam powoli do wymiany...

Nie chcę przestrzelić z performance'ami, tzn. przepłacić za zbyt drogą kartę o zbyt dużych wymaganiach do posiadanego zestawu. Nie chcę też "przyoszczędzić" stówki a potem pluć sobie w brodę przez kolejny bottleneck na GPU.

Przeglądałem allegro i widzę, że "sprzedają się" GTXy 1060 (~1250zł), RTXy 2060 (1300-1700zł w zależności od wersji), 3060 (od 2 do 3k - to raczej nie mój budżet ze względu na pkt 1 powyżej).

Jak żyć? Co brać? Czekać? Dokładać? Ekspertem nie jestem i każda rada będzie dla mnie cenna :-) Dziękuję!

#wot #kartygraficzne #komputery i trochę #pcmasterrace "biedronka edyszyn".
  • 21
@luslom: moim zdaniem 2060 Super to taki złoty środek wśród używanych GPU. Niedużo drożej o stareńkiej już 1060, wersja Super jest średnio stówę-dwie droższa od bazowej 2060 a wydajność zbliżona do bazowej 2070. No i ma 3 a nie 6 lat od premiery jak taka 1060. Ma DLSS co jest dużym plusem na przyszłość bo to skalowanie działa całkiem spoko. Aczkolwiek jakbyś dorwał jakieś 3060 na promce no to dobra opcja
@luslom:
Pobrałem i odpaliłem WoT enCore, żeby zobaczyć jak ten silnik obciąża grafikę. Na 6900xt przy rozdzielczości 1440p karta miała ledwie 50% użycia. Nie sądzę, że to da się tak dokładnie wyskalować, ale karta na poziomie 6600xt powinna w 1080p śmigać na maksymalnych ustawieniach.

Może znajdzie się ktoś z taką kartą i przetestuje, ale jeśli masz ~2k PLN (albo poczekasz kilka miesięcy na obniżki) to chyba możesz celować ten poziom wydajności.
uważam że przesadzacie skoro ma być tylko do WoTa


@poradnikspeleologiczny:
Lepsza karta większe możliwości. Może OP w końcu będzie miał okazję pograć w coś nowszego jak już będzie miał czym. A jeśli nie to odpali WoTa z wysokimi detalami, a karta nie będzie w tym momencie się gotowała przy 100% użycia jak na pascalu
@luslom na rx 6600 fpsy na ultra w wocie nigdy nie zejdą ci poniżej odświeżania ekranu, a do tego będzie działał freesync. Dołóż do wersji xt to sobie płynnie pograsz we wszystkie gry na rynku, na maksymalnej/b.wysokiej grafice.

Miesiąc temu zgarnąłem z niemieckiego amazona 6650 xt za 1800 cebulionów.
@luslom jak Ci się nie spieszy to możesz śledzić oferty na gpupricebot.eu razem z innymi Nitkami :-)

Za 1200-1400 szukałbym rx6600, za 1800 pojawia rx6700nonxt. Da druga to chyba obecnie najlepsza oferta cena/wydajność