Wpis z mikrobloga

Potrzebuje porady. Jestem już od 5.5 roku manualnem i chciałbym przejść w automatyzacje. Full time manual to dla mnie już troche nuda, czuję, że chciałbym sie rozwijać. Oczywiście w każdej firmie, w której byłem chciałem robić automaty, gdzieś tam chwile porobiłem, ale zawsze kończy się tak samo i nie ma czasu/budżetu na większą prace nad nimi. Rok temu przychodząc do obecnej firmy powiedziałem, że chce iść w automaty to obiecali, że już lada moment wdroża cypressa i będę mógł w nim pracować no i.. mija rok i raczej ten temat nie jest bliski finalizacji. Generalnie trochę zafixowałem się na cypress + ts, ale widzę, że masę ofert dostaję w pythonie + selenium i kminie czy w tym kierunku nie uderzać. Bo ofert z cypressem jest mało a jak są to chcą ofc już samodzielnego automatyka z 2lata+ expa a ja raczej potrzebuje gdzieś zacząć a nie od razu mieć cały dział na głowie... co radzicie?

#testowanieoprogramowania
  • 18
  • Odpowiedz
@czuczupikczu
u mnie w korpo (kontraktownia) manuale którzy chcą przejść na automaty zgłaszają to do swojego managera, który stara im się znaleźć odpowiedni projekt.
Pamiętam, że przed covidem działał u nas jeszcze mentoring program (pewnie w jakiej tam formie jeszcze dziala), gdzie ci co chcieli podnosić swoje kwalifikacje, spotykali się 1-2 razy w tygodniu ze swoim mentorem (senior/leadem z automatów) który prowadził taką osobę i przygotowywał do pracy w nowym projekcie.
  • Odpowiedz
@czuczupikczu:
TS/JS + Cypress lub Playwright to spoko połączenie, ale ofert jest mniej niż na "coś" + selenium.
Niestety idąć w selenium łatwiej trafić na jakiś stary projekt, w którym można się tylko #!$%@?ć na to, co się dzieje.

Co zrobić?
Wybierz język, ogarnij język na podstawowym poziomie. Do tego wybierz narzędzie i ogarnij je na podstawowym poziomie.
Zacznij pisać swoje testy w oparciu o POP/POM, zrób małe portfolio automatów
  • Odpowiedz
@Tomus_Wspanialy: Jestem w bardzo dużej firmie, ale wdrożyli automaty na projekt mobilny i tam nie otrzymali oczekiwanych efektów stad u nas tak się ociągają…

@diarrhoea: Rzecz w tym, ze w ts + cypress już takie podstawy imo ogarniam, ale wszędzie oferty są na one man army i masz mieć całość na swojej głowie :/
Faktycznie, dobry pomysł ze zrobieniem portfolio!
  • Odpowiedz
@czuczupikczu: jak znam życie, to cypress umrze, zanim dogoni selenium. już zabija go playwright. ten może nie podzielć losy innych cudownych dzieci ze stajni JS, bo stoi za nim MS
  • Odpowiedz
@czuczupikczu
Jak coś umiesz, to złapiesz. Ja dostałem pracę we wdrożeniu testów automatycznych w językach i narzędziu którego nie znam. Wyłącznie na podstawie znajomości innego "setu". Po prostu ludzi brakuje do automatów bardzo.
  • Odpowiedz
@diarrhoea: Widzę, ze jest masa ofert, ale jak pisze, mam wrażenie, ze 3/4 z nich to wymaga 2-3 lata expa + samodzielne stanowisko a na start nie podjąłbym się solo roboty :/ wolałbym mieć kogoś od kogo mógłbym się uczyć w projekcie
  • Odpowiedz
@diarrhoea: jak jest cos w wymaganch skillach na zasadzie 'You have a flair for leadership' to zwykle na rozmowie dowiaduje sie, ze bede jedynym testerm ( ͡° ͜ʖ ͡°) ew. ktos jest a jak przyjde to nagle okazuje sie, ze ten chlop byl na wypowiedzeniu (juz raz tak mialem, zaakceptowalem oferte, bo byl tam chlopak z 5 lat expa w automatach, ja przyszedlem a on po
  • Odpowiedz
@czuczupikczu Cypress niestety się sam powoli zabija, a spoko alternatywą jest właśnie Playwright.
Selenium z drugiej strony jest nieśmiertelne, ale musisz się liczyć z tym, że będzie to ciężki do utrzymania projekt, bo pewnie już jakieś testy zostały napisane i są wątpliwej jakości.

Jeśli chodzi o samą naukę to Cypress na pewno ma mniejszy próg wejścia. Jeśli nauczysz się wszystkiego w Cypressie, poznasz wszystkie patterny, będziesz umiał obsługiwać "trudne" przypadki -
  • Odpowiedz
@orkenzord: akurat do Playwrighta moglbym przysiasc, ale obecnie kompletnie nei widze w tym ofert pracy :P wlasnie chodzi o to, ze w pewien sposob nie chce wbijac sie w Selenium z tych wzgledow, ktore w tym watku padly. Jednak chcialbym tez jak najszybciej zaczac pracowac w automatyzacji a mam wrazenie, ze jednak szybciej ogarne oferte z cypresem jak playwirghtem
  • Odpowiedz
@czuczupikczu idź w Cypressa, zdobądź wiedzę, naucz się go porządnie, naucz się pisać pollery, naucz się działać z API, naucz się automatyzować - wtedy nawet Selenium nie będzie dla Ciebie straszne ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
jak znam życie, to cypress umrze, zanim dogoni selenium. już zabija go playwright. ten może nie podzielć losy innych cudownych dzieci ze stajni JS, bo stoi za nim MS


@henk: dokładnie. Tyle co słychać o kolejnych selenium-killerach to już dawno nikt nie powinien nawet o selenium pamiętać. A tu zawsze ten sam zonk, to te "killery" są zapominane.
  • Odpowiedz
@orkenzord: a jeszcze moge zapytac czemu cypress sam sie zabija?

generalnie troche sie zdziwilem tym playwrightem, bo na githubie juz ma wiecej gwiazdek od cypressa a zdaje sie, ze jest nieporownywalnie krocej na rynku
  • Odpowiedz