Wpis z mikrobloga

#prawojazdy #kierowcy #polskiedrogi

Ankieta do wykopków.

Sytuacja wygląda tak, przechodzę przez jezdnię tak jak zielona strzałka. W podobnym czasie wyjeżdża samochód tak jak czerwona strzałka i spotykamy się w miejscu przecięcia strzałek.

No i coś tam gadamy do siebie, i wyszło na to że jestem świętą krową ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Argumenty z mojej strony:
nic nie jechało z głównej to mogłem przejść przez skrzyżowanie
to on skręca więc musi ustąpić

Argumenty z jego strony:
nie ma przejścia, jest 20 metrów dalej, nie mogę tutaj przechodzić
on jedzie
święta krowa

Sytuacja miała miejsce tutaj.
warzkos - #prawojazdy #kierowcy #polskiedrogi 

Ankieta do wykopków. 

Sytuacja w...

źródło: comment_1661170934As69tF0jlTozBO2D9IRuXk.jpg

Pobierz

Kto miał ustąpić pierwszeństwa

  • Samochód 46.5% (220)
  • Ja 53.5% (253)

Oddanych głosów: 473

  • 44
  • Odpowiedz
@manjan: kiedy wchodziłem to nie jechał

edit: no mniej więcej w tym samym czasie kiedy wchodziłem to musiał ruszyć. Patrzę z lewej nic nie jedzie i już byłem w jednej czwartej jezdni i patrzyłem w prawo.
  • Odpowiedz
@warzkos:

Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa
  • Odpowiedz
@warzkos: poważnie pytasz jak widać że 30 metrów dalej masz przejście?


@Lord_Hunter: nie ma to znaczenia, na skrzyżowaniu można przechodzić zawsze
@Pantraub:

możesz przejść. ale tylko wtedy, kiedy nie spowodujesz utrudnienia w ruchu pojazdów, a spowodowałeś je.


@manjan: zapomniałeś o przepisie, że pojazd skręcający ustępuje pieszym nawet jak nie ma przejścia
  • Odpowiedz
@warzkos: On ma ustąpić. Na skrzyżowaniu (z paroma drobnymi wyjątkami) można przechodzić, nawet jeśli w pobliżu jest przejście.

Art. 13. punkt 2.:

Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.


Pojazd skręcający w drogę poprzeczną musi zawsze ustąpić pierwszeństwa przechodzącemu przez tą
  • Odpowiedz
@radziol88: ustępuje tak, i ustąpił. przepis ten ma służyć temu, żeby nie można było rozjeżdżać ludzi.

pojazd ustąpił i nie przejechał Mirka, natomiast Mirek nie ustąpił. wina Mirka.
  • Odpowiedz
  • 2
@warzkos @Lord_Hunter @Pantraub według przepisów na każdym skrzyżowaniu tego typu możesz przechodzić przez jezdnię i odległość do przejścia w pobliżu nie ma znaczenia. Masz ustąpić pierwszeństwa pojazdom i nie stwarzać zagrożenia. Jednocześnie jeżeli pojazd skręca, ma ustąpić tobie pierwszeństwa. Czyli oboje ustępujecie sobie nawzajem. Następuje zapętlenie programu i umieracie z głodu na ulicy. Tak czy inaczej op miał rację ale nalezy pamiętać o tym, że to kierowca ma stalową karoserię, zderzaki i
  • Odpowiedz
@GaiusBaltar: już się z kimś o to kłóciłem, ale powiem jeszcze raz. masz ustąpić pieszemu, który już jest na jezdni, i przepis służy temu, by nie zwyczajnie rozjeżdżać ludzi. natomiast pieszy stworzył utrudnienie w ruchu, bo wcale pierwszeństwa nie ma.
  • Odpowiedz
bo wcale pierwszeństwa nie ma.


@manjan: Na screenshocie OPa spotkali się na środku skrzyżowania. Art. 26. jasno ustala kto ma w takiej sytuacji ustąpić pierwszeństwa - jest to skręcający pojazd.

Innymi słowy, w tej sytuacji pieszy ma pierwszeństwo. Nie można mówić o utrudnianiu ruchu, kiedy ktoś ma pierwszeństwo i normalnie się porusza (gdyby typ, nie wiem, zaczął tańczyć albo się położył na środku przejścia to inna sprawa).
  • Odpowiedz
jest to skręcający pojazd


@GaiusBaltar: i ustąpił, nie rozjechał. czyli kierujący pojazdem postąpił prawidłowo.

pieszy jednak złamał przepis o nie utrudnianiu ruchu. o to chodzi. to, że jeden przepis Ci zezwala i daje pierwszeństwo, nie znaczy, że inny tego pierwszeństwa nie zabiera.
  • Odpowiedz
@GaiusBaltar: ergo - możesz przejść, ale nie możesz doprowadzić do sytuacji, że utrudnisz ruch pojazdów. jeśli jednak do tej sytuacji doprowadzisz, to kierujący pojazdem musi Ci ustąpić pierwszeństwa.

bo gdyby tego przepisu nie było, pieszy musiałby ustąpić pierwszeństwa, a jak jest na jezdni, to jak ma to zrobić?
  • Odpowiedz
ustępuje tak, i ustąpił. przepis ten ma służyć temu, żeby nie można było rozjeżdżać ludzi.


@manjan: polecam zdobyć podstawową wiedzę z interpretacji prawa, wtedy będziemy mogli razem być Januszami prawa.
Przepis bardziej szczegółowy ma większe znaczenie w przypadku konfliktu.
Ty podajesz przepis ogólny do przechodzenia poza skrzyżowaniem, a ja szczegółowy dotyczący konkretnie pojazdu skręcającego
  • Odpowiedz