Wpis z mikrobloga

Zakup VPSa czy serwer w domu? Co bardziej się opłaca finansowo? Chciałbym postawić serwer OpenTTD bądź innej prostej gry. Przeszukując po internecie oferty VPSów wychodzi około 10 Euro (+-50zł) za serwer 4GB RAM z SSD 120GB i 10 slotów na graczy. To trochę duża cena jak na taką słabą konfigurację. A akurat mam wolny jeden komputer, HP 8200 SFF (i3-2100, 4GB DDR3 1333GHz RAM, SSD 500GB, zasilacz 240W). Którą opcję wybrać? Moja taryfa wynosi 0,4748 zł/kWh a wątpię, aby np OpenTTD powodował obciążenie komputera na pełne 240W mocy zasilacza. Nawet przy zużyciu 100W 24/h wychodzi około 34zł miesięcznie. Niestety ale BIOS komputera nie daje możliwości sterowania napięciami, co najwyżej opcję wyłączenia Hyperthreadingu ale nawet to powinno obniżyć zużycie prądu.

#komputery #serwery #hosting #vps #openttd #kiciochpyta #pytaniedoeksperta
  • 14
@Supaplex: Pi 4b samo bez dodatków kosztuje 550zł a w zestawie z minimum akcesoriów ponad 700zł. Za 500 to ja kupiłem dwa używane blaszaki HP. Pi 4 z 4g ram to minimum, pozostałe nie za bardzo uciągną serwer OpenTTD, zwłaszcza na mapie powyżej 1024 kratek.
@PEPE_Le_Sfont: Kupisz tanie blaszaki, ale będą brały prąd. Policz czy w rok droższe pi4 nie będzie jednak tańsze, niż takie blaszaki czy VPS. Pi też łatwo sprzedaż, niż te blaszki, których nikt nie chce, dlatego są tanie
@PEPE_Le_Sfont: Osobiście mam pi4 do automatyki domowej, jako mało prądo-żerne i mało awaryjne, a blaszka to hp microserver na Virtualki. Taki serwer bierze jednak kilkukrotnie więcej prądu, niż Pi4 i też nie jest tani, ale bardziej uniwersalny. Jak VPS.
@PEPE_Le_Sfont: No i p4 liczysz nowe, a vps'y tanie to też z reguły stare serwery, które "jeszcze" opłaca się sprzedawać. Piję do tego, że ja Pi4 kupiłem używane :D
Nie mam obudowy do Pi4, wentylator jakiś z starego blaszaka sam przykręciłem i zasilacz drugiej kategorii - byleby spełniał warunki prądowe - za część ceny oryginalnego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PEPE_Le_Sfont: do takiej pierdoły to można się bawić we własny serwer, aczkolwiek ja bym szukał jakiegoś vpsa gdzie można uruchamiać serwery gier. I mówi ci to koleś co ma dwie szafy serwerowe w domu, gdzie każda ciągnie 350 W 24/7 ( ͡° ͜ʖ ͡°)