Wpis z mikrobloga

Witam, mam problem z fotowoltaiką, od założenia paneli rachunki nie zmniejszyły się, płacę tak samo jak wcześniej. Na falowniku pokazuje mi, że prąd jest cały czas produkowany, a w rachunkach tego nie widzę. Miał ktoś podobna sytuację? Nawet nie wiem co może być nie tak.
#fotowoltaika #elektryka #nieruchomosci
  • 36
  • Odpowiedz
@Szympek_06
Coś słabiutko jest energii oddanej w sieć, jaka moc fotowoltaiki? Monitorujesz w aplikacji jej działanie? Jeśli tak to prześlij jeszcze wykres roczny produkcji z falownika
  • Odpowiedz
@Szympek_06: chyba masz jakąś malutka instalacje i wszystko wsysasz na bieżąco bo np w czerwcu jest średnio tylko 1kWh nadwyżki dziennie, U mnie przy zużyciu 10000kWh rocznie zuzycia i instalacji 8,5kWp mam po 14-15kWh nadwyżki dziennie w czerwcu
  • Odpowiedz
@Szympek_06: Mało energii oddanej do sieci może świadczyć zatem o sporej autokonsumpcji lub coś jest nie tak. Dobrze by było jakbyś pokazał ten wykres ile w danym miesiącu wyprodukowała instalacja energii.
W maju i w czerwcu masz mniejszy pobór z sieci - czy faktycznie mniej używasz wtedy energii czy też fotowoltaika pokryła zapotrzebowanie?
  • Odpowiedz
@Szympek_06:
Bardzo małe wprowadzanie energii do sieci masz.

Jeżeli tak jak mówisz na falowniku masz wyprodukowane ok. 1000 kWh (to by się zgadzało z mocą instalacji, za pół roku powinna tyle gdzieś właśnie wyprodukować), to biorąc nawet dobrą autokonsumpcję 30% to powinieneś wprowadzić do sieci ok. 700 kWh. A wprowadziłeś mniej niż 80 kWh.

Albo masz autokonsumpcję 90% (mało prawdopodobne) albo coś jest grubo nie tak.
  • Odpowiedz
@Szympek_06: Chociaż z drugiej strony w czerwcu masz pobór z sieci tylko 135 kWh, a w zimie, w styczniu, masz prawie 400 kWh. Więc jest różnica w poborze z sieci w miesiącach gdzie nie ma słońca, od miesięcy gdzie jest duża produkcja. Masz ogrzewanie na prąd, które by uzasadniało że w styczniu idzie ci 400 kWh?
  • Odpowiedz