Wpis z mikrobloga

@PieknyWojciech: nie ma takich kości, ale zawsze możesz podac model zebysmy ci udodownili że nie ma takich kosci. Chyba że masz 'serwerowy' ram (z ecc) to wtedy kolejne kosci tez musza miec ecc, i faktycznie intele desktopowe tego nie obsłużą. To jaki to magiczny ram?
@PieknyWojciech: nie no, ciebie nie ma, pokaz zakladke ram w cpu-z. Warunkiem klepania ram jest ich interoperacyjnosc, inaczej JEDEC tego nie klepnie i nie jest to pamięć ddr sdram. Wiec powiedz co masz za model i producenta magicznej kosci to pokaże ci jak bardzo sie mylisz
@PieknyWojciech: Akurat jak chodzi o RAM konsumenckie, to też może chodzić o to co mają zapisane w JDEC(?).
Moduł RAM sam w sobie zawiera informacje o zgodnych trybach pracy (zegary i timingi).
Dopisek AMD częściej wynikał z tego że takie moduły RAM mają dodatkowe profile (coś jak XMP w przypadku intela).

Jeżeli możesz w BIOS/EFI wymusić standardowe profile, powinno to działać z standardową wydajnością.
Z programów CPU-z powinnien odczytać profile zapisane
@sirpingus: tutaj chodzi o jakiś dziwny tryb pracy, który obsługiwały tylko mostki od AMD. Pamięci takie cieszyły się dość dużą popularnością na rynku wtórnym bo miały dobre parametry i były tanie, ale faktycznie nie dało się ich uruchomić na płytach z procesorami Intela.
@sirpingus: tzn w czasach ddr2 faktycznie wyższa gęstość modułów byla tylko dla amd, ale takie pamieci byly tylko cztery. Jesli dobrze pamietam forum pclaba, to jak amd mialo jeszcze podwojny kontroler to były jakies bezbożne mutanty ddr2 slotowane jako ddr3 z chin i strachy co do kości o napięciu 1.5v i wyższym (jednak działały, mam takie na haswellu) ale na szczęście nic z tego nie dożylo dzisiejszego dnia.
Inna sprawa że
@SweetDreams: to było ddr2 i chodzilo o gestosc, a pamieci tego typu nie dotarły do europy. Zwlaszcza ze kontroler pamięci masz w procesorze nie w mostku, wiec w ddr3 musialbys miec jakąś srogą patole z losowych kosci ktorej intel nie zaakceptowal jako ramu jesli cos takiego istnieje xD