Wpis z mikrobloga

Mam radio, takie zwykłe przenośne w stylu retro. Jest tylko jeden problem, gdy go włączam to strasznie na starcie głośno gra. Czy jest jakiś sposób żeby jednak go trochę przyciszyć? #elektronika #radio
  • 18
  • Odpowiedz
@mosci_K: Jak regulacja głośności na przyciskach to masz dwie opcje, albo ograniczyć głośność całkowicie przez zwykły rezystor w szeregu z głośnikiem, lub dzielnik zaraz przed wzmacniaczem audio, druga opcja to zrobić układ na jakimś atiny czy innym arduino który po włączeniu "przyciśnie" kilka razy VOL-
  • Odpowiedz
@mosci_K: To jest potencjometr czy enkoder? Potencjometr jak zostawisz w pozycji np 10% to po włączeniu nadal tyle będzie, enkoderem można kręcić w nieskończoność.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@padobar potencjometr tak jest ustawiony, ze odrazu po włączeniu radia daje głośny dźwięk. Nie mogę go ściszyć, bo "przeskakuje" i się wyłącza
  • Odpowiedz
@mosci_K: Chcesz powiedzieć że ten potencjometr działa odwrotnie niż każdy normalny? Kręcąc w prawą stronę robi się ciszej? Czy działa normalnie a brak mu dokładności na początku skali?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dktr: chyba mu chodzi o to, że przy całkowitym przekręceniu pokrętła np. w lewo jest przeskok i radyjko się wyłącza, a żeby je włączyć trzeba przekręcić w prawo, ale po pierwszym przeskoku wskakuje na zbyt wysoką głośność
  • Odpowiedz
ale po pierwszym przeskoku wskakuje na zbyt wysoką głośność

@padobar: No ale co dalej jak kręci dalej w prawą, robi się ciszej czy głośniej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Obstawiam że chińczyk jak zwykle wstawił potencjometr liniowy zamiast logarytmicznego i tak to działa.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@padobar a ja jako lajk, mogę taka operacje zrobić? Czy jednak muszę komuś to przekazać? Ten rezystor przylutować miedzy głośnikiem a płyta?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mosci_K: barrdzo dobrrra robota!
Tylko wsadź to może w koszulkę termokurczliwą albo chociaż taśmą zaizoluj żeby Ci zwarcia przez przypadek nie zrobiło
  • Odpowiedz