Wpis z mikrobloga


Zamiokulkas Zamiolistny - Nazwa tego gatunku pochodzi od łacińskiej nazwy sagowców z rodzaju Zamia ze względu na podobne liście. Poza fizycznym podobieństwem należą do zupełnie innych rzędów i rodzin. Dosłowne znaczenie nazwy tego gatunku to połączenie nazw dwóch rodzajów zamia+kolokazja. Inne nazwy to klejnot Zanzibaru, drzewo dolarowe.

Trochę historii
Pochodzi z tropikalnej Afryki Wschodniej i subtropikalnej Afryki Południowo-Wschodniej, w tym z krajów Kenii, Malawi, Mozambiku, RPA, Tanzanii i Zimbabwe.

Początkowo roślina ta została opisana przez Georga Loddigesa pod nazwą Caladium zamiaefolium, w 1828


Później, w 1856, Heinrich Wilhem Schott, dyrektor ogrodów cesarskich pałacu Schönbrunn w Austrii, stwierdził że roślina ma wystarczająco dużo odrębnych cech, aby przenieść ją z rodzaju Caladium i utworzył odrębny gatunek, który nazwał Zamioculcas loddigesii(na część wkładu rodziny botaników Loddiges)
(Przypominam, że wcześniej uhonorował on również w ten sposób innego wybitnego botanika Josepha Dieffenbacha).

Nazwę tę unieważnił w 1905 r. Adolf Engler - profesor Uniwersytetu Berlińskiego i dyrektor Berlińskiego Ogrodu Botanicznego w Dahlem (zgodnie z zasadą pierwszeństwa w nomenklaturze – pierwszeństwo ma starsza nazwa) i przywrócił zaproponowaną przez Loddigesa nazwę gatunkową Z. zamiifolia.

W 1929 niemiecki botanik Gustaw Albert Peter opisał roślinę o cieńszych ogonkach liściowych i lancetowatych listkach pod nazwą Zamioculcas lanceolata), jako kolejny gatunek w rodzaju. Opis ten nie został jednak zaakceptowany w taksonomii z uwagi na uznanie go za wtórny wobec opisu przedstawionego pierwotnie przez Loddigesa.
Od tego czasu rodzaj Zamioculcas pozostaje taksonem monotypowym. Są jednak spekulacje, że istnieje ten drugi gatunek odkryty przez G. A. Petera i ma cieńsze łodygi, rzadziej rozłożone liście, mniej błyszczące i trochę inną bulwę. Jednakże wszędzie podają, że to nazwa synonimowa.
Zdjęcie w komentarzu.
[tu opis Englera]( http://members.chello.at/norbert.anderwald/Zamioculcas/Engler_Z.htm) [źródło]( http://members.chello.at/norbert.anderwald/Zamioculcas/other_e.htm)

Uprawa
Nie przelać, tyle wystarczy. Przelanej roślinie zmieniają się liście na żółto, co przez chwilę może wyglądać jak rzadka odmiana. Roślina lubi przepuszczalne podłoże, mieszanka do sukulentów będzie dobra dla niej, ale poradzi sobie w każdym podłożu. Wytrzyma w cieniu, ale wydłuża się jej pędy i nie będzie chciała puszczać nowych. Lubi słońce, ale nie bezpośrednie, bo zaczyna chociażby blaknąć. Potrafi wytrzymać długo bez wody ze względu na bulwy, w których ją magazynuje. "Lepiej rośnie w przyciasnej doniczce". Niby tak, ale jeśli jest za ciasna, to wypuszcza bardzo malutkie pędy 2-3 listkowe.

Najpopularniejsze odmiany uprawne:

‘Raven’– odmiana o liściach za młodu jasnozielonych, ale z czasem ciemniejących do barwy niemal czarnej. Wyhodowana z okazu znalezionego w 2006 w szkółce w Seulu, u którego jeden z liści po rozwinięciu miał nietypowo ciemnozieloną barwę, z czasem ciemniejącą do niemal czarnej. [źródło]( https://patents.justia.com/patent/20180084697)

‘Zenzi’– odmiana wyselekcjonowana w szkółkach pod Mumbajem w Indiach w 2009. Wyróżnia się bardzo gęstym pokrojem, skróconymi odległościami między listkami, których jest więcej par niż u formy typowej. [źródło]( https://patents.justia.com/patent/20150163985)

Są jeszcze z żółtymi, białymi i szarymi wariegacjami, ale bardzo rzadko spotykane.

Zamiokulkas zamiolistny został wprowadzony do powszechnej uprawy na cały światy dopiero w 1996 roku przez holenderskie firmy ogrodnicze.

Pozostałe informacje:

Liście zamiokulkasa nadają się do ukorzeniania, ukorzeniony liść (mnie przynajmniej) przypomina kleszcza.

Ciemne plamy lub prążki na łodygach i ogonku liściowym zamiokulkasa są normalnym zjawiskiem, a nie oznaką choroby.

W Afryce - w dystrykcie Mulanje w Malawi roślina wykorzystywana jest lokalnie jako lecznicza. Również we wschodniej części gór Usambara w Tanzanii, sok z liści używany jest do leczenia bólu ucha, a zgnieciona papka roślinna do łagodzenia stanów zapalnych znanych tam jako „mshipa”. Natomiast korzenie rośliny są używane przed lud Sukuma do leczenia owrzodzeń. źródło

W uprawie domowej [roślina] wolna od patogenów. Niezwykle odporna na szkodniki (nawet przy plagach przędziorka i wciornastka! Myślę, że musiałaby być bardzo osłabiona np. ciągłym przelewaniem, żeby w ogóle szkodniki chciały spróbować ją zasiedlić)

Zamiokulkas jest opisywany jako żywa skamielina, która mogła wyewoluować już 42 miliony lat temu.
Zawiera szczawian wapnia, który jest trujący dla ludzi [źródło]( https://scholar.archive.org/work/cgji637zrne65dwezwcemhgkde/access/wayback/https://sljch.sljol.info/articles/10.4038/sljch.v49i2.8975/galley/6794/download/), jednakże eksperyment toksykologiczny przeprowadzony w 2015 roku na larwach krewetek solankowych wykazał brak ich śmiertelności nawet przy stężeniu ekstraktu do 1 mg/ml.
źródło

W latach 2010 popularna była plotka, że kontakt z tą rośliną powoduje raka i powinno się dotykać ją wyłącznie przez rękawiczki. W 2020 przeprowadzono badania, gdzie z korzeni rośliny wyekstraktowano flawonoidy, które wykazały działanie cytotoksyczne przeciwko dwóm typom ludzkich linii komórek nowotworowych [źródło]( https://d1wqtxts1xzle7.cloudfront.net/63621989/Phytochemical_Screening_of_Zamioculcas_zamiifolia_Plant_Leaves_Water_Extract20200614-49514-1sr1z6p-with-cover-page-v2.pdf?Expires=1660243410&Signature=PBBVmCQLmdzW-Pbu6DMSAfxRDAbS1OkzA9sDz~7HZzSX0Fvyhi7S75aBDEfslNjE-Bjtkf0Eun7xJUckHa4~HTk1DIorrHmentN6M93fxKsqhXXsmzMlW~-aWej0PtfOurX2VMen2Y5Eke2bwI2WNcy94sD76LX~4wULWeYqTn23Bjr0GFBDnRGCVVsCe15fyou6Zp9HRlGw9XjbwidCmGSsgtA8TyVghaDpURBszuZL7MPTUgtFbYDER-iceljdcbpYsofEvP59zsGCx9W9fLLgoBBLgYoaciiym0~Qlg~Z4kGtsOF8rAosyaTQ-WcmKWxkH031zeqovwf1ZUIrHA__&Key-Pair-Id=APKAJLOHF5GGSLRBV4ZA)

Niektórzy są przekonani, że jest to „roślina celibatu” ze względu na ogrom męskiej energii jaki wytwarza, a kobieta, która go trzyma w domu skazuje się na samotność. Jednakże drugie inne przekonanie mówi, że zamiokulkas pomoże przyciągnąć kawalera oraz zajść w ciążę [źródło]( https://busylama.com/plants/zamioculcas-omens-and-superstitions#gsc.tab=0)

[G. A. Petera zielnik]( http://members.chello.at/norbert.anderwald/Zamioculcas/library/Peter_P31194.html

Serzka - ! noga znów szwankuje, to piszę i wołam @lux666

Zamiokulkas Zamiolistny -...

źródło: comment_1660422585GaDqTelqqAmTnyeL7GLZ8z.jpg

Pobierz
  • 11