Wpis z mikrobloga

@astrogator: Nie ma jednolitej praktyki, tak jak się strony umówią tak jest.

Zresztą, ta kara umowna którą ma zastrzeżoną wykonawca jest ekstremalnie wysoka - 1% za każdy dzień zwłoki to mega dużo, zwykle się spotyka 0,1%.

PS. Jaka wartość umowy?
  • Odpowiedz
@Adams_GA: To jest najbardziej uczciwa kara za zwłokę jaką widziałem od dawna. Poprawnie zastrzeżona (w myśl ostatnich orzeczeń SN), bez ograniczenia wysokości. Dodatkowo jak na standardy branży budowlanej bardzo wysoka.

Dodatkowo pkt 2 jest zbędny ze względu na brzmienie art. 473 kc oraz użycie słowa "zwłoka", ale nie zmienia on sytuacji OP-a

@astrogator: Ja bym brał. Pamiętaj, że ryzyka się rozkładają w umowie o roboty budowlane rozkładają się
  • Odpowiedz
@astrogator: Jakbyś chciał poczytać najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego dot. kary umownej w umowie o roboty budowlane to podaje sygnatury ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Uchwała SN z 09.12.2021 r. sygn. III CZP 16/21
Uchwała SN z 09.12.2021 r. sygn. III CZP 26/21

Nie linkuje bezpośrednio, bo strona SN od razu plik pobiera. Jak wrzucisz sygnaturę w
  • Odpowiedz
@astrogator: Tak żeby Ci jeszcze wyjaśnić. Kara umowna w tym przypadku jest zastrzeżona za zwłokę - zwłoka to zawinione opóźnienie. Czyli zarówno Ty jak i wykonawca odpowiadacie za rzeczy od was zależne.

Czyli np. wykonawca odpowiada za to dzień opóźnienia, gdy się nie zjawił na budowie, ale np. nie odpowiada za to, że nie mógł pracować bo była awaria prądu.

I ty analogicznie - nie odpowiadasz za to że np.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Celinka95: myslalem wlasnie o kwesti zaniku zasilania przez np awarie w zakladzie energetycznym, to jedno z bardziej prawdopodobnych zdarzen. W tamtej okolicy czesto zarzuca gdzies kable na drzewa
  • Odpowiedz