Wpis z mikrobloga

#odra
Jak w tupolewie wykryto trotyl to każdy wiedział co to jest czułość testu i odpowiednią techniką można wykryć nawet kokaine w kokpicie w małych stężeniach, jak Niemcy podali że wykryli rtęć to ta zasada nagle przestała działać. Dawka czyni truciznę, bez podania stężenia nie można powiedzieć, że to rtęć odpowiada za masowy pomór ryb, tym bardziej że ryby mają zdolność do kumulowania rtęci w sobie, czyli w pewien sposób oczyszczają rzekę z nadmiaru rtęci
  • 16
@Elmirka16: jak w czernobylu na dozymetrach kończyła się skala to udawali że nic się nie dzieje, bo maksymalna wartość dozymetru nie wskazywała na tragedię a uznali tę wartość. W rzeczywistości wartość promieniowania była wielokrotnie wyższa i niebezpieczna. Teraz może być podobnie. Jeśli przyrządy pomiarowe wskazują że wartość jest poza skalą, to uwierz mi jest #!$%@?. A jak bardzo to się okaże jak użyją aparatury pomiarowej o poszerzonym zakresie.
@DexterFromLab Dlaczego mam ci wierzyć? Nie znamy techniki jaką analizowali, jak próbka była przygotowywana nawet nie wiemy czy oznaczali rtęć ilościowo czy tylko jakościowo, ani skad media widzą o przekroczeniu jakiejś nieokreślonej skali
@Elmirka16: Czyli mamy Ciebie - wykopka i mamy jakies niemieckie laboratorium. Laboratorium mowi, ze wykrylo duzo rteci i to moze byc przyczyna, a wykopek mowi, ze moze to byc #!$%@? wie co innego.

I wniosek jest taki, ze naiwniaki wierza, ze poziom rteci jest za wysoki, ale "mam taki pomysl" wykopka to wiarygodna teoria...
@Elmirka16: stezenie rteci jest tak duze ze zabraklo skali w urzadzeniu. O ile mi wiadomo to urzadzenia maja rozne kalibracje i dobiera sie je tak aby mierzyc jak najdokladniej. Dokladnie tak jak z miernikiem, gdzie mierząc obwody niskopradowe nie bedziesz ustawial zakresu na 200V, bo wynik bedzie obarczony duzym bledem.
@RozbrykanyKartofelek
Jest dokładnie tak jak piszesz, są techniki gdzie próbkę trzeba rozcieńczyć 500x żeby nie uszkodzić sprzętu. Nie wiemy co chcieli wykryć Niemcy, może celowali w inne śladowe pierwiastki, a wyszła im rtęć w stężeniu za dużym do oznaczania w tej motodzie
@Elmirka16: czyli czekasz az dyrektor laboratorium do ciebie zadzwoni osobiscie cie poinformowac? Przeciez wszelkie informacje docieraja do opinii publicznej za posrednictwem mediow - tak dziala ten swiat. Skad niby masz jakiekolwiek informacje na podstawie ktorych wyciagasz wnioski? Nie z "klikbajtow w naglowkach kolorowych gazet" przypadkiem?

Jednak mimo wszystko dziennik powołujacy sie na wyniki badan, ktore wskazuja na zbyt wysoki poziom rteci uprawdopodabnia tą terie bardziej, niz niczym niepoparye domysly - wiec
@Elmirka16: nope. Niemcy raczej robili pelny przeglad na toksyny na jakims urzadzeniu do oznaczenia przeciętnych wartosci. Przeciez są normy, ktore sztywno wskazuja progi niebezpieczne. Badano więc zakresy od okolic 0 do progu lub np dwukrotności progu. I nagle otrzymali wynik, ktory wywalilo poza skalę
@Elmirka16: owszem. Niemcy zwyczajnie nie spodziewali sie syfu na taka skale więc mierzyli sobie parametry w standardowych przedziałach. Skoro przedział im się skończył to normalne jest, że przeprowadza badanie na szerszym zakresie by oznaczyc dokladny pomiar. Zaznaczyc należy, że normy rtęci dla wody są dużo nizsze niz zakres skali na nawet standardowym urzadzeniu. W metrologii przyjmuje się, że najlepiej gdyby oznaczona wartosc oscylowala w zakresie polowy skali pomiarowej urzadzenia. Oznacza to,
@Elmirka16: niemiecka wyniki badan ma. Tylko je powtarza, bo nie ma podanego konkretnego wyniku, gdyz im skali zabraklo. To, ze PL strona nie ma wyników to mnie wcale nie dziwi tym bardziej, ze jest juz przypuszczalny winny i sugeruje sie, ze WP pozwolily na zrzut. WP maja obsadzone stanowiska pisiorami wiec GIOŚ przedluza jak moze.