Wpis z mikrobloga

#mirkowyzwanie

Mój zestaw:
1. Udaj się na zorganizowany spływ i rozpocznij swoją przygodę z kajakarstwem.
2. Zacznij ćwiczyć i prowadzić zdrowy tryb życia.
3. Trwa sezon na pomidory, przygotuj potrawę lub przetwory z ich wykorzystaniem.

Dostałem całkiem przyjemny zestaw. Nie miałem jednak problemu z wyborem zadania, ponieważ uwielbiam pomidory i od razu miałem ciekawy pomysł na wykonanie trzeciego zadania. Otóż od kilku lat chodził za mną... domowy ketchup ( ͡° ͜ʖ ͡°) Poszukałem w internecie przepisów i jest ich sporo, mocno się różniących. Generalnie sam "algorytm" wszędzie jest podobny, ale różnice polegają na dodatkach i proporcjach.

Do swojego ketchupu użyłem następujących składników:
- 1,5 kg pomidorów lima (można inne, ale te ponoć mają mniej wody i idealnie się do tego nadają)
- 2 żółte, dość duże cebule
- 3 łyżki (jak do zupy, nie łyżeczki) octu jabłkowego
- laska cynamonu
- 2 goździki
- 5 kulek ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- 3 łyżki ksylitolu (zamiast cukru, którego nie używam)
- 1 łyżka czerwonej słodkiej papryki
- oliwa z oliwej do podsmażenia cebuli
- sól i pieprz, do smaku, nie liczyłem ile - kwestia indywidualna

Można się bawić składnikami i dodać/usuwać/zmieniać proporcje, wedle własnego uznania. Ktoś proponował dodatek curry, ktoś inny koncentrat pomidorowy. Jaki jest u mnie efekt? Smakuje inaczej, niż sklepowy. Na pewno nie jak piernik ( ͡° ͜ʖ ͡°), ale dzięki dodatkom smak jest głębszy i nie tak słodki, jak można się spodziewać. Z drugiej strony sól i ocet fajnie to równoważą. No i oczywiście czuć pomidory. Jak dla mnie bardzo fajna odskocznia od ketchupu sklepowego. Konsystencja też przyjemna, jest bardzo gęsty (długo odparowywałem wodę). Może nie do końca taki gładki i aksamitny, ale dla mnie super. Wyszło ok. pół litra.
Wozyack - #mirkowyzwanie 

Mój zestaw:
1. Udaj się na zorganizowany spływ i rozpoc...

źródło: comment_1660240008ysidnIB33AokN6k1dqcu42.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz