Wpis z mikrobloga

@saturn14: czy wróciłbyś do Polski?
Czy czujesz się obcy?
Jak dużo używasz języka niemieckiego i czy na samym Angielskim da się przeżyć (pytam dla pewności bo niemiecki znam)?
Czy zarobki w porównaniu do kosztów życia są dużo mniejsze niż w Polsce(tzn czy warto tam żyć i pracować, a i tak byś miał hajsik)?
  • Odpowiedz
@xXx420xXx100L3J4: Tez pracuje w IT w CH od 3lat, wczesniej 8lat w Niemczech.
Na pytania powyzej Ci moge odp rowniez:
1. Nie, nie wrocilbym do Polski na stałe. Urlop czy miesiac u rodziny/znajomych - tak. Ale i tak po paru dniach mnie denerwuja pewne rzeczy w kraju..
2. Obcy - nie, ale jako lokals, ktory zna kazdy kamien i kazdego w promieniu 20km, bo od pokolen mieszkam tutaj - tez
  • Odpowiedz
@xXx420xXx100L3J4:
1. jak sytuacja w Polsce się utrzyma to nie, jak będzie lepiej to może na starość
2. tak ale mi to nie przeszkadza, mam tu znajomych etc.
3. da się, ja mam niemiecki podstawowy i pracuje po angielsku
Na 4 i koszty życia etc., odpowiedzi już były udzielane ze sto razy na tagu, jak nie potrafisz sobie znaleźć to nie wiem czy dasz radę w IT tutaj
  • Odpowiedz
@xXx420xXx100L3J4: Bylo juz pare razy odpowiadane, sam chyba z 5x pisalem ;)
Ale generalnie zyjesz spokojnie, odkladasz. Mieszkajac z rozowa od 1,5roku odkladam nawet wiecej. Ale jako singiel w Zurychu, wynajmujac 3,5 tez spokojnie odkladalem.
Urlop 2x? W tym roku bylismy juz 2x we wloszech (Elba + okolice Carrary) i mamy za 3tygodnie kolejne 3 tygodnie. W sumie nie wiemy gdzie jeszcze, ale poki co plan tydzien CH + 2tyg
  • Odpowiedz
@NissanZ32: ten punkt 4 mógłbyś sobie oszczędzić, wyszukać i znaleźć coś na wykopie to szukanie przez X postów o wszystkim związanym ze Szwajcarią, żeby znaleźć odpowiedni. A jeżeli chciałem spytać, a Tobie nie podoba się moje pytanie to mogłeś nie odpowiadać, to Wykop a nie Elektroda :)
  • Odpowiedz
@krzyzakp: drinki i inne głupoty odpadają :D ale dobrze słyszeć, że to dobry kierunek emigracji. Dodatkowo znam Niemiecki, więc może będę mieć trochę więcej szans żeby znaleźć pracę za ~rok. A jakie masz subiektywne odczucie o ludziach w Szwajcarii, w porównaniu do Polski?
  • Odpowiedz
@xXx420xXx100L3J4: Bardziej uprzejmi i mili - norma jest ze ktos zagada o jakas #!$%@?, tak po prostu o. Z kasjerka w sklepie tez nie raz sie zdarzalo pogadac/posmiac, nawet jak była kolejka, nikt z kolejki nie patrzył krzywo. Pełna kultura, przepuszcza nie tylko na pasach, ale czasem tez ktos zwolni na prostej drodze w wiosce, gdzie nie ma pasow, tak po prostu bys mogl przejsc..
Wielu twierdzi ze szwajcarzy sa
  • Odpowiedz
@xXx420xXx100L3J4: 2. Zdecydowanie tak, ponad 7 lat tutaj, niemiecki płynny, mieszkam w miejscowości gdzie są praktycznie sami Szwajcarzy i w pracy tez sami Szwajcarzy. Ale kompletnie nie czuje się tutaj jak w domu, bo ludzie są mega dziwni, sztywni, bez humoru i nie lubią obcokrajowcow.
Mnie wszyscy chwalą że jestem przykładem idealnie zintegrowanego obcokrajowca, rozumiem ich dialekty i szanuję tradycję. Ale jakos nikt z sąsiadów czy kolegów z pracy nie
  • Odpowiedz