Wpis z mikrobloga

Χαίρετε! Witajcie!

Bierzemy na tapet - Miłość w antyku! Ale nie w formie... praktycznej (że tak to ujmę) lecz filologicznej. Ale obiecuję, że będzie równie ciekawie!

Jak można się dowiedzieć z książki "Cztery miłości" C.S.Lewisa (czyli nawiasem mówiąc autora Opowieści z Narni!), on oraz jego rówieśnicy byli w młodości (tj w okolicach roku 1910) karceni za używanie słowa kochać (love) wobec przedmiotów. Przykładem może być zdanie "Kocham truskawki". Powodem myło to, że szanujący się anglik chlubił się tym, że posiada dwa odrębne słowa na ten rodzaj uczucia (mianowicie - love i like) i nie powinno się ich używać naprzemiennie.

Za to w języku greckim takich słów posiadamy aż CZTERY! Zaczynając od najmniej wzniosłego:

-EROS (gr. ἔρος) Myślę, że tego słowa nie trzeba nikomu tłumaczyć, bo jego człon jest w naszym słowie "erotyka". Dodałbym z własnych przemyśleń jedynie to, że nie zawiera ona pewnego rodzaju abstrakcji. Opisuje tylko fizyczny akt i wszystko wokół niego.

-STORGE (gr. στοργή) W języku angielskim najczęściej tłumaczona jako "affection" (czułość). Jest to miłość między członkami rodziny, którzy okazują sobie tkliwe uczucia, przywiązanie. Jednakże jest to miłość, która w pewien sposób jest zakodowana w naszych instynktach.

Grecki, znany wszystkim tekst tj. list do Rzymian (12:10) zawiera to słowo w zdaniu:
"Braterską miłością wzajemnie czule się miłując, jedni drugich wyprzedzajcie w okazywaniu szacunku."
"czule się miłując" to sposób w jaki zostało właśnie przetłumaczone nasze słowo STORGE. Pamiętajmy, że ówcześni chrześcijanie traktowali siebie jako AUTENTYCZNĄ rodzinę. Stąd i owe słowo.

-FILIA (gr. φιλία) Jest to miłość przyjacielska. Odnośnie ciekawego jej aspektu z przyjemnością przywołam słowa wspomnianego wcześniej autora, który wyrzeźbił w moim (oraz wielu innych) umyśle szafę wraz z jej zawartością tj. Narnią:
"Przyjaźń jest najmniej naturalną z miłości - bynajmniej nie w negatywnym sensie. Przyjaźń jest mniej instynktowna, organiczna, biologiczna, stadna czy niezbędna, niewiele ma wspólnego z systemem nerwowym czy cielesnymi odruchami. Serce nie bije od niej szybciej, z przyjaźni nie czerwienimy się ani nie bledniemy (...). Gdyby nie miłość erotyczna, nikt nie zostałby poczęty, a gdyby nie przywiązanie nikt nie zostałby wychowany - jednak potrafimy żyć i rozmnażać się bez przyjaźni."

-AGAPE (gr. ἀγάπη) To miłość w najwyższym tego słowa znaczeniu. Najbardziej abstrakcyjna. Miłość bezwarunkowa.
Np. pierwsi chrześcijanie tak rozumieli miłość Boga do ludzi. I co ciekawe mamy stąd w języku polskim takie słowo jak "agapa" czyli wspólny posiłek po Eucharystii. (Nawiasem mówiąc widoczny na załączonej grafice)

Temat oczywiście został tylko "liźnięty", bo chcę jednie zainteresować tematem, a nie robić wykład!

Dziękuję czytelnikom, którzy dotrwali aż dotąd!



Pelinore - Χαίρετε! Witajcie! 

Bierzemy na tapet - Miłość w antyku! Ale nie w form...

źródło: comment_1658937084JHFHXQb9hxdYT6ncleDSR0.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
@Pelinore no przy tym temacie to wspomniałbym o Uczcie ( ͡º ͜ʖ͡º)

Podobają mi się te filologiczne wpisy, pisz dalej i może nie wrzucaj tak często bo Ci się tematy zbyt szybko skończą.
  • Odpowiedz
Cieszę się, że się podobają! A na razie trzy... na rozgrzewkę żeby się jakoś wbić w to pisanie. Następny może jutro - jeden ;)
  • Odpowiedz