Wpis z mikrobloga

Ciekaw byłem jak narracja maksymalistów BTC twierdząca że na bitcoinie będą wykonywane jedynie wielkie transakcje płacące ogromne opłaty ma się do rzeczywistości.

Przypominam, że od wielu lat deweloperzy bitcoina forsują politykę małych bloków, która w teorii ma zapewnić decentralizację oraz wysokie opłaty transakcyjne gwarantujące opłacalność kopania, a zarazem bezpieczeństwo sieci.

Jako iż ta narracja forsowana jest od wielu lat, mamy już dość danych aby śmiało powiedzieć, czy zyski z opłat będą rosnąć podtrzymując mining.

Ja, oraz wiele innych osób od lat ostrzegaliśmy, że wzrost opłat skutkuje jedynie ucieczką użytkowników do konkurencyjnych łańcuchów (Ethereum, Litecoin, Monero, Bitcoin Cash itd) powodując po okresie wzmożonej aktywności spadek do niskiego poziomu.

Poniżej zamieszczam wykres skumulowanych opłat transakcyjnych wyrażonych w USD
- Jak widać osoby sceptyczne wobec polityki "małe bloki-duże opłaty" miały rację. Po okrasie bańki w trakcie której rynek skłonny jest płacić więcej następuje niemal całkowity powrót do bazowego poziomu.

Prypominam, jednocześnie, że co 4 lata następuje halving tnący emisję monet o połowę. Jedyną opcją utrzymania stałego bezpieczeństwa sieci pozostaje... Nadzieja na wzrost ceny w nieskończoność.

Pozwolę sobie na sceptycyzm wobec takiego planu rozwoju wielomiliardowego projektu jakim jest #bitcoin

#kryptowaluty
A.....o - Ciekaw byłem jak narracja maksymalistów BTC twierdząca że na bitcoinie będą...

źródło: comment_1658752343WbZNHVueJPlnv9FtzLe00o.jpg

Pobierz
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@gysnde: górnicy bankrutują odkąd zaczęto budować je w dużej skali, nic nowego w tej kwestii nie ma od 10 lat. Albo ktoś ma hiper tani prąd albo nie, reszta się nie liczy na koniec dnia. Spadek wielkości nagrody za blok nie ma większego znaczenia, to co wywraca kopalnie to okresowe cykle spadku ceny - wszyscy liczyli na to, że BTC pójdzie o wiele wyżej niż 69k w tym roku, pożyczali
  • Odpowiedz
@gysnde: tail emission to naiwne rozwiązanie plus brak capu podażowego mnie zniechęca do lokowania czegokolwiek w takim projekcie

jakie zatem są największa bolączki bitcoina w tym momencie i w najbliższych latach?


@Upomnienie_z_grzywnom: regulacje przede wszystkim i pośrednio ogarnięcie narzędzi zapewniających większy poziom prywatności transakcji
  • Odpowiedz
naiwne to jest myślenie, że takie problemy same się rozwiązują.


@gysnde: O tym mówi teoria gier częściowo. Niektóre rzeczy się nie opłacają.
  • Odpowiedz