Wpis z mikrobloga

Hej
Miesiąc po zakupie mieszkania bank ING wysyła mi list, w którym wzywa do wskazania informacji dot źródła pochodzenia środków wpływających na moje konto oraz mojego majątku. Oczywiście mieszkanie zakupione za darowiznę legalnie przekazaną przez babcie ( ͡° ͜ʖ ͡°) doczepili się również do przelewów osób trzecich (pewnie chodzi o moją kobietę) oraz przelewów na giełdę kryptowalut.

Czy ktoś z Was miał podobny problem? Czy rozwiązanie problemu przebiegło pomyślnie i bezproblemowo?
Bank opisuje jako jedyną konsekwencję braku wytłumaczenia zamknięcie rachunku - czy w praktyce informuje US i prokuraturę? Czy wypłata pozostałych na koncie środków, a następnie zamknięcie konta będzie skutkowało podobnymi konsekwencjami ?

#ing #banki #bankowosc #bank #kontobankowe
  • 8
  • Odpowiedz
@Hanslik: Żeby prokuraturę powiadomili, to musiałbyś chyba napisać, że to z tytułu wspierania rosyjskiej propagandy albo zmuszania do nierządu. Co innego kwestie skarbówki. Ścieżka jest taka, że bank w każdej sytuacji może, a od 15 tysięcy euro musi zgłosić transakcje do GIIF, a ten organ decyduje, czy przekaże to dalej do US, czy można olać. Ale to jakby dzieje się poza tobą i teraz to już ptakach, bo jak urząd
  • Odpowiedz
@Tomaszku: dziękuję za wyczerpująca odpowiedź. Dzisiaj byłem w US dużo rzeczy załatwiać, ale nic nie mówili jakoby wisiała nade mną jakaś klątwa... Też czytałem, że ING mocno dociska swoich klientów - spróbuję to załatwić, dam dokumenty jakie będę w stanie zdobyć, jeśli będzie im mało i będą przedłużali jak to w niektórych wcześniej opisywanych sytuacjach to najwyżej zamknę konto.

Sami finansują terroryzm swoim klientom poprzez dodruk pustego pieniądza i dociskanie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Hanslik: owszem, od darowizn od najbliższej rodziny się nie płaci podatku, ale gdy przekroczy ona ok. 9600 w ciągu 5 lat, to trzeba zgłosić do US.
  • Odpowiedz
@mr_arus: tak, i to w przeciągu 6 miesięcy :)

W praktyce dla dużej ilości małych transakcji trochę bez sensu, bo gdybym przykładowo żył z pieniędzy babci to mam jakieś zeznania roczne zgłaszać do urzędu? ( ͡° ͜ʖ ͡°) dla takich jednorazowych 10k+ wiadoma sprawa
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Hanslik: teoretycznie według przepisów każdy przelew od babci, który jest powyżej tej granicy ~9600 zł powinieneś zgłosić do US ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@mr_arus: często babcia daje mi jakieś pieniądze i mówi: "zamów to, to i to..." W ciągu roku takich sytuacji jest sporo, a nie bawię się w księgowego - to good to go, jakis dekoder do telewizora, rachunki za media itp - głupio dostać pismo, że muszą sprawdzić czy nie finansuje terroryzmu lub nie piorę pieniędzy ʕʔ
  • Odpowiedz