Wpis z mikrobloga

Mirki z #pcmasterrace

Złożyłem 3 tygodnie temu kompa do pracy biurowej, przycebuliłem na obudowie, chłodzeniu - wykorzystałem stare. Niestety kultura pracy komputera mi przeszkadza i to bardzo.

Zestaw to:
Ryzen 5600G, 32GB RAM, 2 dyski NVMe, 3 dyski SATA, Gigabyte B550 Gaming X V2

Co sądzicie o tym zestawie do tego?
https://www.x-kom.pl/lista/wvjrc7ksw

Zależy mi na cichej kulturze pracy, do tego polecicie może jakiś monitor 24-27 cali. Obecnie używam korpo 2 x Della 24" ale po matrycy widzę, że wymagają wymiany.

#cokupic #komputery #komputer #cpu #ryzen
  • 18
@abramek: ogólnie OK, ale jeśli chodzi o cooler CPU, to jestem fanem chłodzenia od Arctic Cooling:
240-tka: https://www.arctic.de/en/Liquid-Freezer-II-240/ACFRE00046A
360-tka: https://www.arctic.de/en/Liquid-Freezer-II-360/ACFRE00068A
Grubsza chłodnica w porównaniu do konkurencyjnych produktów sprawia, że Freezer II jest liderem w rankingach. Tylko uwaga na ową grubość, nie w każdej obudowie się zmieści ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zasilacz też wybrałbym innej marki - jak na Golda, to bequiet daje zadziwiająco krótką gwarancję (tylko 5
@gomjeden: Sam polecam Liquida II 360, u mnie z i7 7820x na 4.8 radzi sobie elegancko :) Dałem jedynie wentylatory na dół chłodnicy żeby zrobic Push-Pulla, skręciłem wentylatory na 750 RPM i idle mam temperaturę max 40 stopni :)
@abramek: Najbardziej wyciszone budy ma Fractal Design, ja sam miałem wcześniej Fractala Deisgn Define S i naprawdę było bardzo cicho, choć w środku miałem głośną pompkę przy AiO Swiftecha .
@abramek: do 5600, zastanowiłbym się nad dobrym topowym (jak Dark Rock 4 Pro) powietrzem, zamiast AiO (słyszalna pompka, mikroskopijnie mała ale jednak możliwość zalania, takie chłodzenie nie jest wieczne - nie uzupełnisz płynu większościach modeli)

Różnicy w wydajności nie poczujesz

To nie tak że rozwiązana AiO są gorsze, zwyczajnie nie są bez wad. Jeżeli już to ww. Arctici są w porządku
mikroskopijnie mała ale jednak możliwość zalania


@Atreyu: już nie strasz tym zalaniem ( ͡° ͜ʖ ͡°) większa szansa jest na to, że pompka się zatrze niż że płyn wycieknie. W AIO markowych (tutaj: wręcz topowych) producentów takie rzeczy jak wycieki płynu się zwyczajnie nie zdarzają. Co do ubytków płynu, to Arctic daje 6 lat gwarancji - to dość długo, żeby nie przejmować się ewentualną dolewką. A po
To musi być jak najbardziej wyciszone


@abramek: Nie musi być wyciszone ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dobre i duże wentylatory = cisza. Gdyby nie ledy to nie wiedziałbym że mi komp działa a mam Fractal Torrent gdzie przód to same dziury z wentylatorami 180mm.
@gomjeden: szansa mała, ale nie zerowa

Powiem tak, jak szukałem chłodzenia do 9900KF (bez limitu budżetu) to brałem pod uwagę wszystkie możliwe opcje na custom loopie skończywszy

Skończyłem na powietrzu wybierając między DH15 i topowym BQ, w stresstestach maksymalnie 60C, po OC na 5.0Ghz@1.35v dobijałem do 69C (Be Quiet! Dark Rock Pro 4/Thermal Grizzly Kryonaut Extreme/Lian Li Lancool II Mesh)

Na AiO ugrałbym stopień, dwa, albo wcale, a pompkę słychać

5600
Atreyu - @gomjeden: szansa mała, ale nie zerowa

Powiem tak, jak szukałem chłodzeni...

źródło: comment_1657576865MWx3fElYTPI9wPn9VgoM2L.jpg

Pobierz
@Atreyu: w sumie dzięki za radę, jednak oleje AiO. Mam strasznie czuły słuch i mogę słyszeć pompkę. A polecisz jakąś budę? Bo 1,1k za budę do tak marnego komputera to nie dam :(
@abramek: z obudowami jest taka śmieszna sprawa, że albo cicho, albo zimo*


Z tych zimnych, jak chodzi o topowe modele:
- Phanteks P500A
- Phanteks P400A
- be quiet! 500DX
- Corsair 4000D Airflow
- Fractal Torrent
- Lian Li Lancool II Mesh

Każda z meshem, przewiewne, różnice to kwestia gustu

Z cichych (wygłuszone i zamknięte), ale dużo cieplejszych wybierałbym coś Fractala z serii Define (wiele obudów), albo 900 od BQ
@abramek: ale ci poradzili, włóż chłodzenie z górnej półki do budżetowego procka. xD Może by tak zmienić filozofię na dzisiejszą i pamiętać że te CPU się grzeją a do 95C to normalna temperatura i pod to ustawić cichą krzywą wentyli? Grandis albo jak chcesz szastnąć kasą dowolny inny twin tower i do tego buda z meshem albo dużymi wycięciami, ważne żeby była duża. Średniopółkowe wentyle arctica jak nie dali na jakimś
@keton22: OP sam wyskoczył z AIO, więc co się będę ograniczać ( ͡° ͜ʖ ͡°) a chciałem jedynie ostrzec go przed zakupem przepłaconego guano jakim jest Pure Loop - nie dość, że drogo, z krótką (jak to bequiet) gwarancją, to jeszcze z wentylami do pchania powietrza z obudowy, które obok ciśnieniowych nawet nie stały.