Wpis z mikrobloga

#rekuperacja #klimatyzacja #wentylacja #pompaciepla

Ostatnio zastanawiam się nad montażem rekuperacji tak aby w przyszłości było możliwe dołożenie do niej klimatyzacji kanałowej (freonowej lub glikolowej).
Przekonuje mnie do tego że nie musiałbym montować splita w każdym pomieszczeniu (z 3) na piętrze, więc cena i estetyka.
Jestem świadom że nie będzie tak efektowna, ale nie potrzebuje robić lodówki w każdym pomieszczeniu tylko zredukować o 3-5stopni w każdym pomieszczeniu.
Jeżeli freonowe to dodatkowy przewód skroplin lub glikolowe z temp min 15'C coby nie dochodziło do skraplania się pary.
Oczywiście działałoby to też w formie grzania jesienią/zimą i wczesną wiosną.

Plusy:
- estetyka
- cena

Minusy:
- dodatkowa izolacja rekuperacji i przewodów
- mniejsza efektywność

Coś jeszcze ?
  • 15
  • Odpowiedz
@Issac: Jak dopytywałem speców to mówili mi o możliwości pojawienia się grzyba w przewodach - różnica temperatur -> wilgość itp... ale ja się nie znam i chętnie poczytam odpowiedzi znawców.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Bad_Wolf: tak jak pisalem, nwiem ze nie bedzie dzialac tak samo wydajnie jak klima 1:1.
I porównanie przeplywow nie udowadnia tego.
@kmieciuux: moze sie grzyb pojawic nawet w rekuperacji, stad biore pod uwage izolacje zeby sie wilgoc nie skraplała
  • Odpowiedz
@Issac: jak interesuje cię zysk ledwo mierzalny to się baw.
Aby uzyskać efekt musisz przerzucić odpowiednią ilość powietrza czego rekuperator nie zapewnia.

nie chcesz splita to zamontuj kanałową.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Jak sie z dupy zaprojektuje to faktycznie nie bedzie to mierzalne, dlatego robie research..
Mam duzo miejsca na strychu, wiec przekroje kanalow nie beda waskim gardlem i wydajnosc wentylatora tez znacząco sie podniesie.
  • Odpowiedz
dodatkowa izolacja rekuperacji i przewodów


Izolacje i tak musisz mieć dobrą bo inaczej nawet bez klimy będzie Ci się wykraplać.

A tak poza tym to też kiedyś konsultowałem ten temat z instalatorami (rrekuperacji) i żaden z nich nie zalecał tego rozwiązania z racji tego co @Bad_Wolf wspomniał.
  • Odpowiedz
  • 0
@Issac daruj sobie tą klimę, to nie będzie dzialac

I pomysł co będzie jak będziesz miał bardzo przewymiarowane req z wilgotnością powietrza w zimie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jazuu: na przewymiarowanie receptą jest regulacja prędkości wentylatora, a na wilgotnosc wymiennik entalpiczny.
  • Odpowiedz
  • 0
@Issac no to widze że nie zgłębiłes jeszcze tematu ;)

Poszukaj coś o minimalnej wartości wydajności i zbyt niskiej wilgotności powietrza zimą. Te dwie wartości są dość mocno skorelowane że sobą.

Wszyscy Ci piszą nie idź tą drogą, Ty jednak uparty jesteś.
Powodzenia.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jazuu: wszyscy zakładają ze to się nie uda, bo nikt tego nie ma, a instalatorzy nie mają wiedzy i boją się wtopy.

Napisałem Ci rozwiązania, a Ty zignorowałeś i założyłeś ze będzie źle dobrana wydajność i zbyt sucho - super rada bulwo.
  • Odpowiedz
bo nikt tego nie ma


@Issac: bo to nie wykonalne. Zobacz sobie jakie rozmiary mają centrale wentylacyjne które mają za zadanie jednocześnie robić za klimatyzację; czasem je widać na centrum handlowym albo kinie.

Jakbyś chciał pożenić ogrzewanie nadmuchem i klimę to się da. Klima i rekuperator domowy,
  • Odpowiedz
@Issac: Policz sobie zyski ciepła dla każdego pomieszczenia dla lata, później oblicz strumień powietrza wentylacyjnego na podstawie zysków ciepła i dla zakładanych temperatur w pomieszczeniu i nawiewu. Wynik będzie +\- jak w wpisie wolfa.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Issac: klima nie będzie działać, bo ma własny wentylator, który zaburzy działanie rekuperatora. Jak go odłączysz to zamrozisz wymiennik w klimie i też nie będzie działać. A przynajmniej nie w ten sposób jaki planujesz.
Mam u siebie w domu klimę kanałową i reku, ale korzystają jedynie że wspólnych anemostatów nawiewnych w pokojach, reszta jest oddzielna - inaczej się nie da. Każdy anemostat ma puszkę rozprężną i do niej podpięte są
  • Odpowiedz