Wpis z mikrobloga

#rap #polskihiphop #peja #trzeciwymiar

Cześć, blisko 20 lat temu wyszła debiutancka płyta Trzeciego Wymiaru. Na tejże płycie znajduję się utwór „Pogoda dla bogaczy” z gościnnym udziałem Pei. W jednej z linijek Peja rapuje:

„Frajerom wciąż mało, kilku z nich się zebrało/
/nic to nie dało, jak obrady na szczycie w Mao”

No i właśnie, czy ktoś z Was kojarzy taki szczyt? Przeszukałem polsko- i część anglojęzycznego Internetu, niestety ze skutkiem żadnym. Wszystkie teksty do tego kawałka podają tę frazę z tą nazwą własną. Znalazłem tylko informację, że są trzy miejscowości na świecie o tej nazwie - na Dominikanie, w Czadzie oraz na Minorce (Mao po Katalońsku, po Hiszpańsku Mahon) oraz że bynajmniej w żadnej z nich nie było żadnego istotnego szczytu politycznego. Jedyny szczyt powiązany z nazwą Mao to szczyt Mao - Nixon w 1972 - ale pytanie dlaczego Peja miałby użyć miejscownika w stosunku do osoby gdzie to „w” totalnie nic by nie zmieniło.

Mam dwie hipotezy:
1. Peja wybrał sobie tę nazwę, bo pasowała do rymu, i pozbawiała go merytorycznego sensu - ale reszta zwrotki się klei i sens ma, lub też zarapował to tak niewyraźnie, że jest tam cokolwiek innego.

2. Był jakiś szczyt, który ogólnie znany jest pod inną nazwą, ale z jakiegoś powodu (np. nazwa dzielnicy jakiegoś miasta) Peja nazwał go szczytem w Mao

Zdaję sobie sprawę również z tego, że w/w raper nie stronił od alkoholu. Ale zakładam z dobrej woli, że nie miało to wpływu na jakość tekstu.

Jeśli macie jakieś lepsze źródła, z chęcią poczytam,

Dzięki z góry,
Trev
  • 6
@Trevorsky ja zawsze zakładałem że tam chodzi o Mao tse tunga, nawet nie wnikałem z kim miał te obrady;) a jest to tak niewyraźnie zarapowane, że równie dobrze tam mogło być 'obrady na szczycie z Mao'. Albo w ogóle tam może nie być żadnej głoski przed Mao, i wtedy wychodzi 'obrady na szczycie' nie dały nic komu/czemu? 'Mao'
Ryszard nigdy nie był mistrzem dykcji