Wpis z mikrobloga

@JuzefCynamon: jest tu sporo wykopków którzy wyrzuciliby kierowcę za klękanie gdyby mieli na to wpływ, różnica jest taka że nie mają.

Vips jest przede wszystkim głupi, jak byłbyś Tymkiem Kucharczykiem finansowanym przez Orlen to wiesz, że żarty z jednorenkiego kaleki, JP2GMD, ze Smoleńska czy z Wołynia lepiej sobie darować bo ktoś się poczuje dotknięty i Orlen #!$%@?, nawet jeśli to tylko żart. W Stanach z rasistowskimi słowami względem czarnych się nie
Pobierz
źródło: comment_165589387362QWdVDZoNOzj75PlNp6Sr.jpg
@Brzychczy: Mam wrażenie, że wszystkim młodym kierowcom przydałby się taki dłuższy kurs jak zachowywać się w przestrzeni publicznej (w tym także w internecie). Jedna gafa czy głupi żarcik mogą doprowadzić do zrujnowania kariery, bo korporacji łatwiej jest pozbyć się kierowcy niż starać się walczyć z zarzutami i hejtem, że jest rasistowska, antylpg itp.
@Brzychczy: Bo salut hitlerowski to jednoznaczny gest odnoszący się do poparcia reżimu, który zabił ok. 25 milionów ludzi za ich pochodzenie etniczne. Nigger to obelga jak każda inna, nie różni się niczym od Polaczka, Szwaba, Kacapa, chochoła czy żabojada.

Jedyną różnicą jest to, że osoby które nazywasz szwabem albo żabojadem mają poczucie własnej wartości i nie robią ambarasu o to, że jakiś burak, o którego nie dają #!$%@? im ubliżył.
@RzutKamieniem: salut rzymski nie jest bardziej "jednoznacznie nazistowski" niż słowo nigger "jednoznacznie rasistowskie". Zdarza się, że ktoś go używa tylko po to by być "edgy" ale to tak samo z salutem.

Możesz mieć poczucie własnej wartości i jako fan F1 robić ambaras o kierowcę wykonującego salut rzymski, tak samo jest z gościem rzucającym niggerami.
@Brzychczy: Salut 'Rzymski' nie jest wcale Rzymski - to mit, który wziął się z obrazu przysięga centurionów. Wymyślili go Amerykanie salutując do flagi, a potem podpatrzyli go naziści, po czym Amerykanie go porzucili z wiadomych przyczyn.

Nigger to obelga jak każda inna. Salut Rzymski to symbol poparcia, dla zbrodniczego reżimu, którego ofiary żyją do dzisiaj.
@Brzychczy: O i btw. Też sądzę, że rusek nie powinien być tak radykalnie potraktowany. Reprymenda też by mu się jedynie przydała. Salut hitlerowski ma dużo gorsze konatacje, aniżeli nigger, ale też nikt nie zginął od tego co on zrobił. Dyskomfort ludzi i to jak kwiczą na jakiś temat nie jest miarą krzywdy, bo ludzie nie zawsze zachowują się proporcjonalnie i racjonalnie.

Więc jak, dla mnie i Vipsowi i Ruskowi powinno dać
Salut 'Rzymski' nie jest wcale Rzymski


@RzutKamieniem: a grypa hiszpańska nie jest z Hiszpanii, natomiast wiadomo o co chodzi

Nigger to obelga jak każda inna. Salut Rzymski to symbol poparcia, dla zbrodniczego reżimu, którego ofiary żyją do dzisiaj.


Tobie salut rzymskim się kojarzy z jednym zbrodniczym reżimem, innym słowo nigger się kojarzy ze zbrodniczymi reżimami typu stare USA czy imperia kolonialne.

Dyskomfort ludzi i to jak kwiczą na jakiś temat nie
@Brzychczy: Kwiczę, bo wg. mnie to nie sprawiedliwe by zabierać komuś miejsce w akademii za powiedzenie niemiłego słowa na strimie z CoDa.

Nigger w dniu dzisiejszym to nie testament poparcia Ku Klux Klanu, tylko obelga jak każda inna. Jak łysy typ zarysuje ci auto przy parkowaniu to nazwiesz go łysym #!$%@?. Jak baba zaleje ci licencjata kawą to nazwiesz ją dziwką. Jak murzyn ci ubliży to w zamian nazwiesz go czarnuchem.
Nigger w dniu dzisiejszym to nie testament poparcia Ku Klux Klanu, tylko obelga jak każda inna.


@RzutKamieniem: no nie do końca. Jest to rasistowsko nacechowana terminologia, pozostałość po czasach traktowania czarnych jako gorszej rasy i dużo powszechniej spotykana u osób, traktujących czarnoskórych jako biologicznie gorszych.

A poza tym my żyjemy w Europie i nie musimy dostosowywać się do standardów moralnych ludzi zza oceanu.


Red Bull to marka światowa a traktowanie czarnych
@Brzychczy: Tak, ale co w związku z tym? Polaczek to ksenofobiczne słowo skierowane do ludzi, którzy byli fizycznie eksterminowawni za pochodzenie etniczne ledwie 80 lat temu. Czy powinno być zakazane? Czy powinno być tak dotkliwie karane? Czy spędziłeś kiedyś bezsenną noc za to, że ktoś nazwał cię Polaczkiem?

Nigger jest rasistowskie, ale rasizm to nie jest nawet top 15 najgorszych rzeczy jakie mogłby ci się przytrafić, jeśli mowa o tym współczesnym
Tak, ale co w związku z tym?


@RzutKamieniem: wylot z akademii

Czy powinno być tak dotkliwie karane?


aż tak jak nigger to raczej nie, bo ze względów historycznych percepcja jest inna. Salut rzymski jest bliższym porównaniem jeśli chodzi o społeczną percepcję.
@Brzychczy: Jaka inna? Murzyn w latach 40'tych nie mógł jeździć z przodu autobusu i okazjonalnie był wieszany jak zaczepił białą kobietę.

Polak w latach 40'tych był albo niewolnikiem na robotach przymusowych w Niemczech, albo siedział w Auschwitz/Pawiaku, albo był terroryzowany przez niemieckich okupantów.

Polacy mięli moim zdaniem dużo gorszy wiek 20'sty od murzynów, ale dla ciebie jest gorzej obrazić murzyna, niż Polaka, bo patologiczne eksporty kulturowe z Ameryki wmówiły ci by
@RzutKamieniem: Polacy i pare innych nacji przez 1939-1945 mieli #!$%@? mniej więcej tak jak czarni w Stanach od początku istnienia kraju aż do około 1965. I skończyło się to traktowaniem symboli nazistowskich z podobnym tabu jak słowa nigger, nawet nie wiem czy Naziści jakoś specjalnie powszechnie używali słowa polaczek, chyba nie.
@Brzychczy: Dobrze, ale to był tylko przykład obrazujący hipokryzję i podwójny standard tego dyskursu. Polacy mięli 123 lata zsyłek na Syberię, represji, mordów, rusyfikacji i germanizacji - ale nie masz takiego samego podejścia i wrażliwości na ich kompleksy i wyzwiska skierowane przeciw nim jak do murzynów.

Bo tak uwarunkowała cię kultura zachodnia, w której Amerykanie dokonują projekcji emocjonalnej własnych win. Murzyn to człowiek jak każdy inny i nie oznacza to tylko,
@Brzychczy: Nie, mówimy o moralnych podstawach robienia komuś realnej krzywdy w imię odegrania się za usłyszenie obelgi, która nie pozostawia po sobie żadnej trwałej krzywdy, dla dorosłego i normalnego człowieka.

Czym różni się murzyn co myśli, że ma prawo pobić/wywalić z roboty białego człowieka za powiedzenie słowa nigger od szalchica, który lubił pohłostać sobie wieśniaków jak byli, dla niego nie uprzejmi?

I odpowiesz w końcu na jakiekolwiek pytanie? Czy będziesz unikał
@Brzychczy: A jakby na przykład pan powiedział, że zabiera mu 15 z 18 łanów ziemi uprawnej za karę? To by było usprawiedliwiona reakcja? Albo jakby dodał mu dzień pańszczyzny? Głos mu z głowy nie spadł, ale czy jest to moralne i proprocjonalne do krzywdy?
@Brzychczy Nie dyskutuje z tobą o moralności społeczeństwa stanowego tylko podaje analogiczna sytuację, w którym egocentryczny wrażliwiec uznaje swój majestat za tak istotny, że jest gotów niesamowicie utrudnić komuś życie za błahostkę jaką jest obelga.

Mogę ci podać 50 analogicznych sytuacji. Co jak samotna matka z dzieckiem wynajmuje ode mnie mieszkanie i śmiała się, że jestem np. gruby, a ja za tą zniewagę podwyższam jej czynsz na nowej umowie o 1500 złoty?
Co jak samotna matka z dzieckiem wynajmuje ode mnie mieszkanie i śmiała się, że jestem np. gruby, a ja za tą zniewagę podwyższam jej czynsz na nowej umowie o 1500 złoty?


@RzutKamieniem: nie widziałbym w Twoim zachowaniu nic złego

Co jak jestem bogatym filantropem finansującym rehabilitację jakiejś osoby po wypadku i ona zażartowała sobie z tego, że jestem manletem, a ja za tą zniewagę odcinam jej środki


Nie widziałbym w Twoim
@RzutKamieniem: Moim zdaniem nie masz żadnego obowiązku wynajmować mieszkania czy pomagać jakiejś obrażającej Cię osobie. Nie wiem skąd ten pomysł, że jak komuś pomagasz a ten Cię i tak obraża to ma to po Tobie spłynąć i masz mu pomagać dalej. To raczej ta osoba po wypadku powinna popracować nad swoim ego a nie Ty nad swoim.
@Brzychczy: Nie koniecznie spłynąć, zależy od kontekstu. Jakby mi pluła w twarz to oczywiście bym zareagował adekwatnie, ale jakby wymsknął jej się żarcik za plecami z mojej tuszy, a ja w zamian za to, znając jej sytuację postanowił uczynić z niej bezdomną to jest to żałosny ego trip. Poza tym znowu szukasz dziury w całym. Musiałbym chyba całe opowiadanie napisać, by podać ci analogię, w której byś się nie uczepił szczegółu
@RzutKamieniem:

Nie koniecznie spłynąć, zależy od kontekstu.


No tak, tyle że nie doceniasz kontekstu w którym Vips został #!$%@? z akademii. Jesteś osobą publiczną, wspiera Cię marka znana na całym świecie która unika niepotrzebnych kontrowersji, każdy wie że słowo nigger jest mocno kontrowersyjne, nawet jak uważasz że jest to przesada jakim to słowo cieszy się niesławą i osobiście nie czujesz by było to uzasadnione to wiesz, że jednak są ludzie którym
@Brzychczy: Ale chyba już ustanowiliśmy, że ja nie mam pretensji do Red Bulla za reakcje PRową, tylko irytuje mnie norma społeczna? Społeczeństwo powinno być na tyle nie wrażliwe na takie rzeczy, że nazwanie bota z Warzona niggerem nie powinno być skandalem. O to mi chodzi.
Społeczeństwo powinno być na tyle nie wrażliwe na takie rzeczy, że nazwanie bota z Warzona niggerem nie powinno być skandalem.


@RzutKamieniem: no to już o tym gadaliśmy, właściwie zaczynaliśmy dyskusję:

"Bo salut hitlerowski to jednoznaczny gest odnoszący się do poparcia reżimu, który zabił ok. 25 milionów ludzi za ich pochodzenie etniczne. Nigger to obelga jak każda inna, nie różni się niczym od Polaczka, Szwaba, Kacapa, chochoła czy żabojada."

Ty sobie uznajesz,
@Brzychczy: Już o tym rozmawialiśmy i wytłumaczyłem ci, że używanie zarówno salutu rzymskiego jak i słowa nigger w takim kontekście jak zrobili to ten rusek i Vips jest na tyle nieszkodliwe, że nie powinno się nikomu umniemożliwiać rozwoju zawodowego jako karę za dokonanie tego, tylko co najwyżej dać reprymendę. Kapiche?
@RzutKamieniem: No to dla Ciebie ale dla wystarczającej części społeczeństwa taki kontekst już jest wystarczająco szkodliwy i Vips powinien doskonale sobie zdawać sprawę że nie mógł nic zyskać mówiąc to słowo, może tylko stracić a i tak je powiedział. Albo jest rasistą, albo jest debilem, albo chciał specjalnie Red Bullowi narobić smrodu, albo uważa się za pępek świata. Żadne z tych wytłumaczeń niespecjalnie daje powody by mu współczuć, nawet jeśli uznamy
@Brzychczy: Ale Vips nie nazwał żadnej żywej osoby szmatą, tylko użył coś co zapewne uważa za pejoratywne określenie z internetu wobec garstki pikseli, która leciała nad nim helikopterem w grze komputerowej.

Jak jakiś patostreamer gra w GTA V i nazywa boty co w niego strzelają #!$%@?, to od razu uznajesz to za obelgę wobec twojej matki/babki/siostry, bo jest to hipotetycznie żeńska obelga?

I poza tym nie obchodzi mnie co sądzi społeczeństwo,
I poza tym nie obchodzi mnie co sądzi społeczeństwo


@RzutKamieniem: stawiasz swoje ego nad innych ludzi i wkułeś sobie do łba że byłbyś represjonowanym pępkiem świata gdybyś został ukarany za powiedzenie słowa, które nawet Ty sam uznajesz za obelgę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

zapewne uważa za pejoratywne określenie z internetu


No to jest debilem jeśli widzi w tym tylko mało znaczące pejoratywne określenie z internetu, za mało
@Brzychczy:

stawiasz swoje ego nad innych ludzi i wkułeś sobie do łba że byłbyś represjonowanym pępkiem świata gdybyś został ukarany za powiedzenie słowa, które nawet Ty sam uznajesz za obelgę ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Bo nazwanie kogoś czarnuchem to nie jest represja tylko brak uprzejmości, a wyciąganie wielkokalibrowych konsekwencji z tego powodu jest? XD Możesz sobie porównać konsekwencje usłyszenia obelgi od konsekwencji bycia #!$%@? z roboty za
HURR DURR UŻYŁEŚ NIEMIŁEGO SŁOWA WOKÓŁ MNIE WIĘC WYWALĘ CIĘ Z ROBOTY BYŚ NIE MIAŁ CO JEŚĆ I JAK OPŁACIĆ RACHUNKÓW. JESTEM POWAŻNYM CZŁOWIEKIEM, A NIE SOCJOPATĄ


@RzutKamieniem: Socjopatia wiąże się z silną i utrwaloną postawą nieodpowiedzialności i lekceważenia norm, reguł i zobowiązań społecznych.

"I poza tym nie obchodzi mnie co sądzi społeczeństwo, bo tezę którą wystawiam jest to, że społeczeństwo jest głupie, bo sądzi to co mówisz." xD

Opinia publiczna
@Brzychczy:

Socjopatia wiąże się z silną i utrwaloną postawą nieodpowiedzialności i lekceważenia norm, reguł i zobowiązań społecznych.


Norma nie zawsze jest dobra. W AS za bycie pedziem mogą ci obciąć głowę, bo taki jest konsensus społeczny na temat stosunków homoseksualnych. Społeczeństwo nie ma monopolu na wytaczanie tego co jest moralne, a co nie bo moralność nie jest subiektywna tylko uniwersalna.

Opinia publiczna nie chce by Vips nie miał co jeść i
Norma nie zawsze jest dobra.


@RzutKamieniem: to po co ta gadka o socjopatii?

Społeczeństwo nie ma monopolu na wytaczanie tego co jest moralne


To prawda, ale to od społeczeństwa zależy jak dane słowa czy gesty są odbierane. Uznawanie słowa nigger czy gestu salutu rzymskiego za tabu ma na tyle dużo sensu historycznego, że nie widzę potrzeby by próbować to zmieniać.

A co ty o tym sądzisz?


Gdybym był w Red Bullu
@Brzychczy: Czyli moralne podstawy tego zachowania wynikają z presji tłumu i konsekwencji jaką może podnieść marka przez backlash klienteli i do tego należy dostosować reakcje, ale prywatnie to nikogo to nie obchodzi powiedzenie nigger to nie jest nic strasznego.

Po #!$%@? ty tyle ciągnąłeś tą dyskusję jak konieć końców się ze mną zgadzasz? XD

Przecież mi nie przeszkadza reakcja Red Bulla, bo wiem że jako korpo musi chronić swój PR. Ja
ale prywatnie to nikogo to nie obchodzi


@RzutKamieniem: gdyby nikogo nie obchodziło to by nie było presji tłumu. Ta się znikąd nie bierze.

Jakbym był Hornerem a Vips nazwał mnie szmatą podczas livestreamu to pewnie bym go zwolnił. Jakby się zesrał i powiedział że "zrobił Hornera" to też. Pytałeś mnie co sądzę o słowie nigger a ono mnie osobiście nie dotyka stąd taka odpowiedź
@Brzychczy: Jakbyś był Vipsem i nazwałbyś bota z CoDa szmatą/polaczkiem/#!$%@?ą/latifim, to Horner na 100% by cię nie zwolnił, bo póki obelga nie powoduje kwiko dindu lub jakiejś innej patronizowanej grupy społecznej to każdy ma to w dupie. To mnie boli w tej sytuacji. Nie lubię tego, że dindu mają przywilej #!$%@? cię z roboty za błachostki. Że jako cywilizowany biały człowiek musisz uważać, aby twój język nie uraził jakoś czarnego pana,
@Brzychczy: Mówienie co mi się podoba w jakimkolwiek kontekście poza nawoływaniem do jakiegoś linczu albo nękaniem jest moim przyrodzonym prawem i roszczę sobie prawo do mówienia nigger bez ryzyka bycia wywalonym z roboty. Jak to mawiają anglosasi - jestem gotów umrzeć na tej górze.

Dobranoc.