Wpis z mikrobloga

@SernikxD: Gdyby zastosować twoją logikę to w takim razie Stalin byłby prawicowcem tak samo jak komunistyczni dyktatorzy Ameryki Południowej, Kimowie rządzący w Korei Północnej oraz obecni dygnitarze partii komunistycznej rządzącej w Chinach. Prawicowy komunizm. xD
  • Odpowiedz
@chlopak_z_blokow: W staliniźmie miałeś kolektywizację, miałeś centralne planowanie, miałeś nacjonalizację środków produkcji. Jeśli to nie jest komunizm, to ja już nie wiem co.

Chiny od czasów Denga Xiaopinga odchodzą faktycznie od komunizmu na rzecz kontrolowanego przez partię kapitalizmu. Ogólnie jest to baaardzo hybrydowy system, łączący wszystko, od marksizmu-leninizmu przez elementy wolnorynkowe aż po etykę konfucjańską. Ciężko jest to zaklasyfikować gdziekolwiek, nie jestem znawcą Chin, nie podejmę się tego.

O ile
  • Odpowiedz
@dendalajon: nie lubię podziału dwuosiowego, który podałeś (nie żebym lubił jednoosiowy, określam PiS prawicą po przeanalizowaniu całości ich ideologii, działań i programu, a nie bo tak), bo daje on tylko iluzję dokładności. Jak zdefiniujesz przykładowo lewicę gospodarczą i prawicę gospodarczą? Lewica jest wtedy, kiedy państwo robi rzeczy, a prawica jak nie robi?
  • Odpowiedz
@SernikxD: Czemu uciekasz od pytania? Bylo bardzo proste, po co zmieniasz temat? Nikt nie napisal ze 500+ jest komunistyczne. Musisz szybko chochola postawic bo dotarl do ciebie twoj blad? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@dekorator: najpierw napisałeś o komunistycznych ustawach. Ja zapytałem się, która z ustaw pisu jest komunistyczna, a ty odpowiedziałeś, żebym się zastanowił, czy 500+ to prawicowy, czy lewicowy postulat. Pomyślałem więc, że odbijasz piłeczkę, bo takie rzucenie 500+ z tyłka byłoby bez sensu.
  • Odpowiedz
twoja teza
"Pis, który wprowiadził 13 i 14 emeryturę to prawica i żadne wycie tego nie zmieni."

moje pytanie

Czyli jak prawica wprowadza komunizm to dalej jest prawica?
  • Odpowiedz
@dekorator: no ale dobra, nie będę taki, odpowiem. 500+ to program (nie postulat) socjalny, który przypisałbym raczej partii lewicowej. Tyle że to nie sprawia z automatu, że PiS to lewica, bo to tylko jedna część ich całego programu politycznego. Część nastawiona na kupienie wyborców, wybitnie populistyczna, warto nadmienić, nie mająca jakichś głębszych przesłanek ideologicznych.
  • Odpowiedz
@SernikxD: No dobra ale to co ten pis robi prawicowego? Bo 13tki 14tki orlenki budzety panstwowe tarcze to wszystko lewica. Wszystko. Prosze powiedz mi gdzie ten pis jest prawicowy bo jedyne co ja widze u nich "prawicowe" to klekanie w kosciolku co jest debatowalne czy to prawica czy nie. Ze zaostrzyli aborcje? To jest to? Troszke malo.
  • Odpowiedz