Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #pompaciepla #oze #handmade #obrobkametali #spawanie
Przerobiłem TAKI elektrozawór ze sterowania elektrycznego na sterowanie hydrauliczne.
Ci którzy śledzą #konstruktorelektrykamator wiedzą że podłączyłem 800mb PEXa ukrytego pod blachą jako DZ do pompy ciepła.
W zamyśle miało to podnieść COP, i tak się dzieje, oraz w czasie przerwy w pracy PC miało grzać odwierty by móc odebrać to ciepło później (na jesieni w zamyśle).
Ale działa to tylko w połowie, gdyż patrząc od strony pompki obiegowej rurek na dachu to PC i odwierty są równoległymi obiegami i część ciepłego glikolu zamiast płynąć do DZ płynęła przez wymiennik PC i wracała na dach. Przez co glikol sobie krąży o temperaturze ok 30°C ale nie grzeje odwiertów. Po to jest ten zawór.
Dalsze wytłumaczenie niżej.
Pobierz
źródło: comment_1654964686SNUupArXJXDulUbbLzYbRy.jpg
  • 18
@bambus94: A tak ma wyglądać obieg po zamocowaniu zaworu.
Niebieski element to zawór, a czerwona linia to wężyk sterujący.
W momencie gdy włączy się pompka obiegowa DZ to zawór sam się otworzy dzięki różnicy ciśnień.

Zawór jest też potrzebny do tego by chłodzenie sufitu i rekuperacji działało. Bo jak widać bez niego glikol "chłodzący" wymiennik płytowy ma temperaturę otoczenia lub wyższa więc by to nie działało. A teraz będzie przepływał zimny
Pobierz
źródło: comment_1654965125GJ9uJsZnZ9Mr5PzjrKrJOA.jpg
@bambus94: masz gdzieś dostępne jakieś opracowania na ile taka energia pompowana w grunt jest do odzyskania? Jakaś zależność od rodzaju gruntu i stanu wody gruntowej? Mam piaseczek z niską wodą więc obawiam się że ogrzałbym na dwa dni :)
@Szaraban: Niestety nie posiadam takich danych. Ale są artykuły o tym że ludzie i przedsiębiorstwa budują tzw GMC czyli Gruntowe Magazyny Ciepła. Ponoć gdzieś w Szwajcarii jest jakiś hotel który magazynuje ciepło z lata na zimę gdzieś pod fundamentami i ponoć im to starcza na cały sezon.

Mam piaseczek z niską wodą

Niska woda tzn że wysoki poziom wód czy niski? Bo akurat taki magazyn lepiej by funkcjonował przy niskim. Bo
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bambus94: Nie wiem jak to możliwe, że dopiero teraz trafiłem na twój tag, ale prośba jest. Wrzuć to na youtube, komentarz możesz w formie napisów zrobić. Ludzie będą oglądać.
energia pompowana w grunt jest do odzyskani


@Szaraban: ja ci mogę powiedzieć - jest do odzyskania. Mam nawodnienie i woda z gruntu jesienią ma 14 stopni a końcem zimy 12. Tam gdzie nie ma nawodnienia woda ma 8 - 10 stopni.
Niska woda tzn że wysoki poziom wód czy niski? Bo akurat taki magazyn lepiej by funkcjonował przy niskim. Bo wody gruntowe/głębinowe szybko mogą rozprowadzić ciepło po bliższej i dalszej okolicy.


@bambus94: tzn wysoka woda, właśnie tak na logikę brałem, że ta woda "ukradnie" ciepło