Wpis z mikrobloga

1704 + 1 = 1705

Tytuł: Bieguni
Autor: Olga Tokarczuk
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788308073216
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Plastynacja, panoptikon, podróż. Chyba tak mógłbym opisać tę książkę trzema słowami.

Zanim po nią sięgnąłem, myślałem że jest to jakaś konkretna i zamknięta historia. Opowiadanie o tytułowych biegunach, którzy wciąż muszą być w ruchu.

Okazało się że byłem w błędzie i że "Bieguni" to zbiór różnych historii. Tych krótkich i tych długich. Czasami są one ze sobą dość mocno powiązane, innym razem występują jako zupełnie odrębne byty, które z innymi treściami książki łączy jedynie tematyka poruszania się.

Poruszania się, bo to właśnie ruch jest tutaj tematem przewodnim. Niekiedy pod tym pojęciem kryje się opis międzykontynentalnej podróży, czasami chodzi o snucie się po własnym mieście, a kilka stron dalej ową podróżą jest podróż w głąb własnej duszy.

Uważam, że nie jest to książka łatwa. Niektóre z zawartych w niej historii są wręcz ciężkie. Emocjonalnie. W ten sposób postrzegam na przykład wątki o Kunickim - opisy pozwalają dobrze wczuć się w głównego jej bohatera i jego problemy.

Moim zdaniem nieco zbyt dużo tutaj tematów związanych z plastynacją oraz konserwacją narządów i tkanek. Filip Verheyen, doktor Blau, listy Józefiny... Przyznaję, że jako osoba, która nie ma zbyt dużej wiedzy w tym obszarze, dowiedziałem się o paru ciekawych faktach (również historycznych), ale mimo to mam wrażenie, że ta tematyka zdominowała tę powieść i że wcale nie wyszło jej to na dobre.

"Bieguni" to pierwsza książka Olgi Tokarczuk, którą przeczytałem. Nie jestem zachwycony, ale na pewno w pewien sposób zaciekawiony; lektura wywołała we mnie różne emocje, więc trudno mi przejść obok niej obojętnie. Nie planuję zatem poprzestać na tej jednej pozycji Olgi Tokarczuk i niedługo z pewnością sięgnę po kolejne.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #literaturapieknabookmeter #tokarczuk #literaturapieknabookmeter
Pobierz informatyk - 1704 + 1 = 1705

Tytuł: Bieguni
Autor: Olga Tokarczuk
Gatunek: literatur...
źródło: comment_1654702238Ckfm4ISTnhxzTk3xd6JrYY.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.4 / 10) (5 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-07-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 456
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-02-20 - Użytkownik George_Stark ocenił na: ★★★★★★★★★★ (10.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-12-02 - Użytkownik Tosiek14 ocenił na: ★★★★★★★★