Wpis z mikrobloga

Mam w pokoju "trochę wolnego miejsca" i chciałbym w końcu spełnić marzenie o dużym #akwarium

Podobają mi się roślinne czy w stylu iwagumi. Czy kompletny laik w temacie poradzi sobie z założeniem akwarium takiego między 250 a 400 litrów?
#akwarystyka
  • 9
@haxxx: Oczywiście. Paradoksalnie duże akwaria jest łatwiej utrzymać niż małe. Mam tu na myśli stabilizację biologiczną zbiornika. Zanim założysz akwarium to poczytaj na forach podstawy dla początkujących, a później pooglądaj na YT zakładanie zbiorników w typie Iwagumi. Koszt takiego akwarium to pewnie 1000/1500 złotych i więcej.
@piotrz231 widziałem, że zestaw szkło, szafka i oświetlenie to ok 2.5 do 4k. Mam tam gdzieś luźne środki finansowe i albo wydam ma głupoty albo zrobię sobie coś o czym zawsze marzyłem, ale nigdy nie było na to miejsca ( ͡º ͜ʖ͡º)
@haxxx: bez problemu, pamiętaj tylko o jednej podstawowej rzeczy: to jest hobby dla cierpliwych i cokolwiek się dzieje najgorsze, co możesz zrobić, to działać pochopnie. Akwarium będzie potrzebowało dużo czasu zanim się porządnie ustabilizuje, przejdziesz przez wszystkie etapy zaglonienia zanim osiągniesz właściwy balans wody. Najważniejsze to nie panikować i nie lać chemii na widok glona.
@haxxx: za takie siano to można już konkretnie się pobawić ;)


@piotrz231: Wbrew pozorom to nie jest duży ani nawet średni budżet na iwagumi. Tego typu zbiornik wymaga bardzo dobrej filtracji (ograniczona roślinność), mocnego i dobrego oświetlenia, obowiązkowo CO2. Sama fajna aranżacja skalna do iwagumi przy tym litrażu to 1200-1800 zł, zakładając niedrogie scenery stone itp (bo już np. przy Manten Stone może zabraknąć całego budżetu na same skały). Dobrej
@Kveldulf_Gudvaer iwagumi to tylko wizja, bo mi się podoba

Celuję w akwarium 200+ litrów, jeśli w kalkulacji wyjdzie mi z szafką, lampami i całym środkiem 10k to się dwa razy zastanowię czy nie zrobić tradycyjnego z jakimiś elementami skał i roślin niekoniecznie stricte iwagumi