Wpis z mikrobloga

#android #smartfon
Siema Mirki. Jestem niedoświadczonym użytkownikiem androida i mam problem z katalogiem "others". Menedżer plików pokazuje mi że zostało mi ok. 1gb wolnej pamięci (samsung a41) a ten katalog zajmuje ponad ... 30gb -_- w necie poradniki mówią, że to przez zainstalowane aplikacje, więc próbuje czyścić dane wszystkich dużych aplikacji (messenger, fb, WYKOP ( ͡º ͜ʖ͡º) ) oraz cache ale to są znikome ilości w skali całego folderu (messenger chyba był największy i miał jakieś 700mb). Jak zwolnić miejsce w telefonie? Jak wyczyścić ten katalog "others"? Napomknę że mam parę aplikacji No ale nie aż tyle żeby zajmowały 30+ GB ...

Dzięki i pozdro!
  • 6
@halfboy: w tych innych siedzą również backupy, aktualizacje, synchronizacje plików i inne "pierdoły" oraz niewypały, których nie usuniesz ot tak w ustawieniach pamięci
albo wyczyścisz to ręcznie poprzez ADB, albo instalując roota i jakiś solidniejszy menedżer plików, albo jakąś - a jakże - aplikacyjką do tego, o ile będzie w stanie bez roota usuwać pliki spoza katalogów, do których konto użytkownika ma prawa dostępu.
@Dibhala rozumiem. Spróbuję się pobawić adb, to dla mnie też nowość. Jakie są takie "pewniaki" które mogę usunąć? Są takie katalogi? Np "backups" czy coś takiego ktore jest "safe-remove" i nie rozdupcy mi pół systemu? Dzięki za pomoc, pozdro!
@halfboy: trudno tu wróżyć z fusów
zobacz co gogiel wypluje gdy zapytasz debloat [modelsłuchawy]
na githubie jest dość sporo konkretnych wskazówek czy nawet gotowych skryptów, większość z wykorzystaniem ADB

jeśli już postanowisz w to wejść to i tak przeglądniesz większość katalogów, ot chociażby z pragmatyzmu aby wiedzieć czego sobie robić kopię danych - chociażby kontaktów - i jak to przywracać.
Ale rozumiem że aby używać adb muszę mieć zrootowany telefon? Bo jak próbuje cokolwiek zrobić, np wejść do /data/ To mam Access denief