Wpis z mikrobloga

Ale pisowskiego dziennikarzyne piecze pomysł zrealizowania eksperymentu z bezwarunkowym dochodem podstawowym. Chłop mu tłumaczy że to na razie tylko eksperyment i że podobne badania są prowadzone od Hiszpanii, przez Niemcy, Finlandię, Kanadę aż po Indie żeby sprawdzić jak to się sprawdza w praktyce, ale nie bo JAK TO TAK KTOS DOSTANIE 1300ZŁ ZA DARMO?!?!
#neet #antykapitalizm
  • 26
@Niski_Manlet: ale argument. XD Wydajność nie poszła tak do przodu, żeby na lewo i prawo rozdawać pieniądze. Mamy zresztą tego teraz efekty w postaci dwucyfrowej inflacji. Nie zauwazylem tych androidów, które będą obsługiwali ludzi. Zresztą jakby to wprowadzili, to emerytom obetna świadczenia do 1300, do tego by się to sprowadziło. W sytuacji neeta mieszkającego z rodzicami emerytami oznaczałoby to katastrofę. Można rozmawiać jedynie o skróceniu tygodnia pracy o jeden dzień. A
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@Niski_Manlet:

Tak samo kiedyś mówili o 8 godzinnym dniu pracy 5 razy w tygodniu.

Nie zgadniesz kto i z jakich powodów wprowadził ośmiogodzinny dzień pracy.
Kapitaliści, bo to jest bardziej opłacalny model, niż trzymanie roboli po 20 godzin w fabryce.

No tak bo eksperyment na 5 tysiącach mieszkańców w jednej części Polski dramatycznie wpłynie na kurs walutowy xD


A w czym te 5k mieszkańców jest lepsze niż ja? Czemu oni mają
@Trauma_Teddy: @ameneos: Dochód podstawowy dla każdego jest obecnie nierealny i nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie realny. Ten "eksperyment" ma bardziej pokazać czy dając ludziom pieniądze zachęci się ich do doszkalania, zakładania jakichś biznesów itd. Jeśli takie coś by faktycznie przyniosło korzyści i region by się troszkę rozwinął to mogłoby być to dobre narzędzie na rozwój regionów gdzie panuje bieda, bezrobocie i szybkie wyludnianie.
@Niski_Manlet: ale po #!$%@? ci ten eksperyment jak do tego wystarczy kartka papieru i długopis i policzyć ile to kosztuje a na ile możemy sobie socjału pozwolić.

Najgorsze jest to, że na samym początku jak ta idea wyszła od Friedmana to miało to polegać na ZASTĄPIENIU wszelkich innych świadczeń socjalnych dochodem bezwarunkowym. Ja jestem za, konsolidacja wszelkich świadczeń, każdy dostaje taki sam socjał - jak ktoś #!$%@? to minimum egzystencji i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Slepak:

Ten "eksperyment" ma bardziej pokazać czy dając ludziom pieniądze zachęci się ich do doszkalania, zakładania jakichś biznesów itd.


Nie, ponieważ nie inwestując kierunkowo środków, tylko pozwalając na dowolne ich wydawanie, nie tworzymy efektywnego systemu inwestowania tego pieniądza.
Wiesz dlaczego ja jestem "biedny", a mój szef "bogaty"? Bo mój szef potrafi inwestować zasoby lepiej niż ja, dlatego ja ciągle spłacam kartę kredytową, a on otworzył filię we Włoszech.
Zwykli ludzie są
Nie zgadniesz kto i z jakich powodów wprowadził ośmiogodzinny dzień pracy. Kapitaliści, bo to jest bardziej opłacalny model, niż trzymanie roboli po 20 godzin w fabryce.


@Trauma_Teddy: nie, 8 godzinnego dnia pracy nie wprowadzili kapitaliści
@ruszka: noo napisałem, tak do przodu. Powinni skrócić tydzień pracy i dzień roboczy. I może zaczęłoby się wtedy rodzic więcej dzieci. Ludzie mieliby więcej czasu dla siebie, dla swoich rodzin i w końcu zaczeliby porządnie wypoczywać po pracy.
@ameneos:

Zgadzam się, to też dobre rozwiązanie. Sama idea dochodu bezwarunkowego (jeśli będzie on zamiast programów socjalnych) nie wydaje mi się aż taką głupotą - nie czytałem ani nie przeprowadziłem żadnych obliczeń więc mogę gadać głupoty, ale wydaje mi się to całkiem niezłą oszczędnością dla państwa, bardziej przejrzysta sytuacja prawna, mniejsza ilość urzędników, częściowe rozwiązanie problemów ze świadczeniami emerytalnymi itp.
Wydajność nie poszła tak do przodu, żeby na lewo i prawo rozdawać pieniądze.


@ameneos: Ale chłop chce na razie tylko zrobić eksperyment i na jego bazie podjąć w przyszłości ewentualnie reformy oraz działania. To nie będzie tak jak ten dziennikarz chciał przedstawić że z dnia na dzień każdy dostanie 1300zł, bo za nim ten eksperyment ruszy, zanim się skończy i zostaną wyciągnięte odpowiednie wnioski to miną lata.