Wpis z mikrobloga

Nie cierpię tego, robienie formularza do wstawiania danych, ustawianie wszystkich kontrolek, a potem jeszcze trzeba to opisać kodem. Robota głupiego, ale lepsze to niż klepanie na żywca do pliku.

#programowanie #qt
  • 10
@file_get_contents: robie to w IDE. Własny zestaw danych. Nie jest to skomplikowane, ale upierdliwe. Ułozenie logiczne na ekranie pól. Ale zabawa z nazwami kontrolek, zeby wiedziec co jest co. A pewnie za jakis czas będę dorabiał do tego edycję danych. A pól wyszlo mi sporo, bo ponad 50.
Dr9bne zabawy typu zakres wprowadzanych danych albo zawartość czterech spinboxów musi równać się 100 (procenty). Nie jest to trudne, ale po prostu żmudne.
@lionbest: bawię się indywidualnie. I to ma byc przez pliki tekstowe. Do zaciagniecia do programu danych, bez edycji. Formularz potrzebny tylko na czas przygotowania danych i ewentualnych poprawek. Więc zabawa w dodatkowe narzędzia to byloby za dużo. Nie musi byc pelnej kontroli danych. Tyle, żeby nie zrobić glupiego błędu. Na upadtego można takie dane zrobic w arkuszu kalkulacyjnym tylko duze ryzyko pomyłki. Łatwiej zapanować przez formularz i w razie czego dopisać
pliki tekstowe

@Rasteris: Czyli pewnie jakieś CSV?
Zrobiłeś sobie model przy użyciu QAbstractItemModel czy grzebiesz w tym pliku na żywca?

Można zrobić dynamicznie i potem tylko dorabiać poszczególne pola z zależnościami do potrzebnych wymagań.
A i cała formatka może się z tego generować.

Co do SQL to ktoś wymyślił SQLite :-) i teraz to standard w takich aplikacjach. W tym wypadku to faktycznie przesada, a raczej jeszcze większa uciążliwość.
@lionbest: najprościej CSV, ale moze jakiej XML. To są płaskie dane w zasadzie, więc po co komplikować? Mają być zaciągnięte przy starcie programu i tyle.
Za dużo kombonacji też nie jest dobre, bo potem obrasta się w narzędzia zbyteczne i więcej energii wymaga zapanowanie nad tymi narzędziami niż praca nad samymi danymi. A jak mam plik płaski to zawsze w razie czego mogę go wyeksportować gdzieś. To nie problem przerobić to