Wpis z mikrobloga

28/52 --> #anime52
Colorful (recenzja filmu)

MAL: https://myanimelist.net/anime/8142/Colorful_Movie
Kitsu: https://kitsu.io/anime/colorful-movie
AniList: https://anilist.co/anime/8142/Colorful/

Colorful nie jest filmem złym, w końcu zasłużył na 6/10. Zapewne widzieliście go w wielu polecajkach lub po prostu mimochodem słyszeliście o nim. Na wstępie zaznaczę - nie każdemu ten film się spodoba, dla wielu osób może być po prostu przeciętnym doświadczeniem i już spieszę z wyjaśnieniem dlaczego.

Film o drugiej szansy po śmierci:
Anime rozpoczyna się od sekwencji z widoku pierwszej osoby, gdzie wypowiadane przez nieznaną osobę słowa zastąpione są tekstem. Całkiem przyjemne wykonanie dodające tajemnicy. Szybko dowiadujemy się, że jest to dusza zmarłej osoby, która dostaje drugą szansę aby odpokutować swój ciężki grzech - wejdzie w ciało zmarłego samobójcy na Ziemi i w zależności od rezultatów będzie mogła ponownie przystąpić do cyklu reinkarnacji.

Jak to wygląda w praktyce? Wspomniana dusza trafia do ciała gimnazjalisty, który niedługo kończy szkołę. Starszy brat za nim nie przepada, matka miała niedawno romans, a ojciec jest pomiatany w pracy. Na domiar złego, jego crush sprzedaje swoje ciało za pieniądze, a on sam nie ma żadnych kolegów.
W takim ciele przyszło żyć naszej duszy - ma się wykazać, że potrafi prowadzić normalne życie i naprawić problemy jej poprzedniego właściciela. I w ten sposób toczy się film - oczywiście dusza robi rzeczy, które zrobiłaby pewnie większość z nas. Pozwala sobie powiedzieć rzeczy, których normalnie nie ośmielilibyśmy się powiedzieć rodzinie, w końcu z jego perspektywy to obcy ludzie. Zmienia swój wygląd i podejście do życia - w końcu nic go nie ogranicza, nie czuje strachu ani wstydu, ponieważ jest inną osobą niż pierwotny właściciel tego ciała.
Z czasem problem lekkomyślności i nadużycia tego, że to ciało jest “obce” zaczynają wychodzić na wierzch i pojawiają się kolejne problemy.

Do tego momentu film jest dobrym kinem. Jako widz obserwowałem z zaciekawieniem jaką ścieżkę wybierze bohater i byłem też ciekaw rozwiązania tajemnicy. Kim był poprzedni właściciel ciała, co pchnęło go do samobójstwa, kim jest dusza, czy przypomni sobie swój grzech i będzie w stanie go odpokutować w ciele gimnazjalisty?

Ta gorsza część - czyli o porzuceniu wątków:
Bolączką filmu jest to, że zawiązuje wiele wątków w trakcie pierwszych 70 minut, czyli w niewiele ponad połowę filmu. Tylko szkoda, że albo ich nie rozwiązuje, albo rozwiązuje je w sposób trywialny. Nagle rozwiązaniem wszystkich problemów protagonisty okazuje się osoba z klasy, z którą się zaprzyjaźnia. Dzięki temu się zmienia, zapomina o crush, jest miły dla natrętnej koleżanki, której nawet nie wspominałem bo nie ma żadnego znaczenia, jest chętny do nauki etc.

Ja wiem, że w życiu bywa różnie i małe gesty mogą realnie wpłynąć na ludzi. Ale to że ktoś przeszedł się z Tobą na spacer i zjedliście jedzenie na mieście nie jest czymś co powinno naprawić wszystkie problemy w kontekście filmu. I dlatego poziom drugiej połowy filmu stopniowo spada. Na samym początku dostajemy obietnice, że będzie się działo wiele rzeczy i wiele wątków będzie wymagało pracy protagonisty. I ta obietnica nie została spełniona - po zjedzeniu bułki pod sklepem, gimnazjalista się zmienia, ma przyjaciela i chęci do nauki. W kolejnych minutach trywialnie rozwiązuje wszystkie wątki, a film się kończy rozwiązaniem tajemnicy, którą uważny widz będzie w stanie rozwikłać po 30-40 minutach.

A MI SMAKUJE:
O ile druga część jest moim zdaniem po prostu źle wykonana, to pierwsza była całkiem przyjemna. Jestem fanem anime z gatunku mystery, thriller i lubię rozwiązywanie tajemnicy i ekscytacje związane z dostawianiem kolejnych poszlak, więc anime naturalnie mi się podobało. Choć jak mówiłem - uważny widz dość szybko się domyśli rozwiązania tajemnicy, lecz nie psuje to zabawy z oglądania ani ma wartości dodanej. Raczej celem twórców było, abyśmy się domyślili tego w konkretnym momencie.

Wracając jednak do tego, że “mi smakuje” - dla mnie była to ciekawa opowieść o duszy, która znalazła się w obcym ciele i musi rozwiązać problemy z tym związane oraz dowiedzieć się co się stało w przeszłości jej oraz dawnego właściciela ciała.
Z drugiej strony rozumiem, że dla kogoś innego będzie to anime o rozwydrzonym gimnazjaliście, który ma problemy z głową, przeżywa fazę buntu, jest niewdzięczny wobec rodziców i nieszczęśliwie zakochany w dziewczynie która się sprzedaje. Bo w zasadzie dokładnie tym jest ten film, jeśli pominiemy wątek paranormalny i spojrzymy na wydarzenia z perspektywy niczego nieświadomej osoby.

Podsumowanie:
Ciężko mi określić jednym słowem kogo zainteresuje ten film. Zainteresowała mnie tajemnica i wątek nadprzyrodzony, oglądałem z zaciekawieniem jak zawiązywane jest wiele wątków, ale ostatecznie twórcy nie wywiązali się z obietnicy i rozwiązanie wszystkich wątków zostało potraktowane po macoszemu.
Są lepsze filmy - za ten zabierzcie się dopiero jeśli skończycie naprawdę dobre produkcje.

=================
#animedyskusja #anime
youngfifi - 28/52 --> #anime52
Colorful (recenzja filmu)

MAL: https://myanimelist...

źródło: comment_1653208887HEbWqnvBHvqiLs4CgQUwMk.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz