Wpis z mikrobloga

Jak przetrwać kolejną zimę czyli na jakie przejść ogrzewanie ?
Mam stary, nieocieplony dom 100m^2 2 piętrowy ( 1 w użytku) , grzejniki żeliwne, rury 1", okna z 2000 roku, poddasze nieocieplone, komin bez wkładu.
Obecnie od 20 lat mam piec węglowy klasy 1, sprawność 78%, 17kW.
Sezon grzewczy kosztował mnie dotychczas 6 ton węgla po 800zl = 4800zł

I teraz pytanie na co przejść?

Pellet ? 15KW z instalacją 21 000zł około sam pellet 1500-1800zł tona
Gaz ? Sam piec 6000zł wkład do komina 3000zł ale czy to "pójdzie" na grzejnikach żeliwnych i tak grubych rurach ?
Węgiel 5 klasy - sam piec 5000zł ale tona węgla 2000zł!!!!!!!!

#ogrzewanie #budownictwo #kiciochpyta #pytanie #pytaniedoeksperta
Niebadzlosiem - Jak przetrwać kolejną zimę czyli na jakie przejść ogrzewanie ?
Mam s...

źródło: comment_1652946024vYtzpYLVrgK0dJo2j7ryrE.jpg

Pobierz
  • 41
  • Odpowiedz
@121212: Na pewno tańsza xD Patrząc po tym co się dzieję trzeba dom zredukować do jednego pokoju kuchnio łazienko sypialni i palić drewnem z placu w kozie a sam pokój wyłożyć styropianem wziętym z wysypiska.
  • Odpowiedz
@Niebadzlosiem: gaz powinien pójść, liczyłem to rodzicom jak wymieniali źródło ogrzewania. Ale... do takie instalacji wyszedł mocno inny piec niż jakby była nowa i ostatecznie wymienili również instalację. Samo założenie było również inne niż przy standardowym gazie, w tym wypadku chcieliśmy trzymać ciepło na +- równym poziomie przez całą dobę. W przypadku jak dom stoi pusty przez 10h dziennie to będzie mało ekonomiczne.

No i założyłbym raczej jakieś 12k+ na sam
  • Odpowiedz
@tonawegla: Po jakim czasie wymienili instalacje ? Nie działało to ? dużo zaoszczędzili po wymieniae ? Pamiętasz +/- ile za wymianę wyszło ?
Obecnie mnie ten pellet kusi bo podobno pójdzie na starej instalacji, gazu się boję bo ile to już historii się nie niasłuchałem że fajny bezobsługowy ale rachunki masakrycznie drogie.
  • Odpowiedz
@MickM: @tonawegla: Nie mam kasy na tak duże inwestycje bo to by z 60k wyszło albo lepiej, już na sam piec kredyt muszę wziąć. Zarobki 3000zł a żyć za coś trzeba , weźmy jeszce pod uwagę jakie teraz są kredyty.
Plan na ten rok miałem taki by wziąć kredyt na ogrzewanie i piec + wymianę ( 25 000zł na 3 lata).
  • Odpowiedz
@Niebadzlosiem: Termoizolacja, duży jednorazowy wydatek, ale duże oszczędności na paliwie w przyszłości. Niestety, ale ogrzewanie nieocieplonego domu zawsze będzie drogie, bo grzejesz też powietrze na zewnątrz.
  • Odpowiedz
@Niebadzlosiem: Na braku izolacji będziesz tracił rokrocznie więcej niż spłacał byś kredytu na ocieplenie. Więc jest to inwestycja która się zwraca.
Wydatek na termomodernizację dodatkowo odpiszesz sobie od podatku w następnym roku - czyli częściowo ci się to zwróci.

Ja bym zostawił na razie to co jest jako źródło jeśli nie masz kasy, a po dobrym dociepleniu z 6 ton możesz zejść pewnie do 3 ton. Bo dowolna zmiana źródła to
  • Odpowiedz
trzeba dom zredukować do jednego pokoju kuchnio łazienko sypialni


@Niebadzlosiem: A piwnica jest? Piec w piwnicy? Jeśli tak to dokonać adaptacji na jak wyżej - bliskość pieca + naturalne ocieplenie poniżej poziomu gruntu pozwoli sporo zaoszczędzić - kondygnacji nadziemnych oczywiście nie ogrzewamy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Niebadzlosiem: wymieniali pierwszy raz, dom z lat 80tych. Ogólnie była sprawna i szczelna i nie było konieczności jej wymiany ale jakby pojawiła się taka konieczność wiązałoby się to znowu z potrzebą wymiany pieca gazowego.
Przed wymianą mieli piec podajnikowy na ekogroszek, po wymianie (przez 2 ostatnie zimy) mieli koszty (gazu) podobne jak wcześniej za ekogroszek (gdzie tona była w okolicach 600-800 pln). Tutaj głównym powodem wymiany była bezobsługowość pieca gazowego.

Ale
  • Odpowiedz
@Weretek: @MickM: W przypadku "czystego powietrza" jestem skazany na gaz.
Za Czystym Powietrzem

2. Nie udziela się dofinansowania na zakup i montaż kotła na paliwo stałe w budynku/lokalu
mieszkalnym, w przypadku gdy ten budynek/lokal mieszkalny jest podłączony do sieci dystrybucji
gazu.

To niby spoko tylko czy gaz zadziała na starej instalacji i nieocieplonym domu lepiej niż pellet :P?
  • Odpowiedz
@Weretek: @xtedek: @stefankot: @powaznyczlowiek: Piec jest w kotłowni w piwnicy.

Dom jest tylko w 7/16 mój, drugą połowę ma ciotką z którą średnio się dogaduję, docelowo nie wiem czy będe tu mieszkał bo z pracą słabo. Docelowo będzie tu mieszkać sama mama bo ojciec nie żyje. Nie wiem czy tu kiedyś wrócę. Dodatkowo jak mówiłem z kasą słąbo stoję i kredyty drogie. Zaraz wyliczę ile mógłbym mieć zwrócone
  • Odpowiedz