Wpis z mikrobloga

Mireczki z #elektryka - jako kompletny laik mam pytanie o włączniki światła w mieszkaniu. Proszę nie bić, bo pójdę na elektrodę i tam mi pomogą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mam w sypialni dwa typowe włączniki schodowe i jeden krzyżowy do sterowania światłem głównym z trzech miejsc (przy wejściu i przy łóżku z dwóch stron). Chciałbym, żeby moje włączniki światła włączały się jak zwierne/dzwonkowe. W sensie, że jak wcisnę przycisk, to zapali się światło (przycisk wraca jak w dzwonku do góry) i jak wcisnę go jeszcze raz, to dopiero wtedy światło wyłącza się. I tak we wszystkich tych trzech punktach.

Czy muszę używać do tego przekaźników bistabilnych? Jeśli tak, to wymaga to przeróbki instalacji pod odpowiednią ilość żył? Czy wystarczą standardowe żyły dla układu włączników schodowy-krzyżowy-schodowy?
  • 2
@Armoks: Przewodów wystarczy, bo potrzeba tylko dwóch do włącznika chwilowego (dzwonkowego). Ważniejsze jest jednak czy w puszcze gdzie zainstalujesz przekaźnik będziesz miał fazę i przewód neutralny. A co do samego przekaźnika, to kiedyś używałem BIS-402, ale przeszedłem na Sonoff Mini R2 gdzie dodatkowo mogę sterować ze smartfona.