Wpis z mikrobloga

  • 6
1542 + 1 = 1543

Tytuł: 21 lekcji na XXI wiek
Autor: Yuval Noah Harari
Gatunek: filozofia, etyka
Ocena: ★★★★
ISBN: 9788308065853
Tłumacz: Michał Romanek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 456
Książka opisująca przewidywania, domysły autora na nabliższe kilkanaście/kilkadziesiąt lat świata. Dość szeroko poruszany zakres teamtów od sztucznej inteligancji, socjologię religię, państwowość, ekonomię.

Początek książki jest dość ciekawy. Tematy o sztucznej inteligencji i regulacjach wokoł niej oraz w którym kierunku ustroje państowe mogą pójść były dla mnie ciekawe.
Niestety im dalej w rozdziały tym gorzej. Dalej zaczyna się rozprawianie z religiami i wytykanie części nim niespójności. Ktoś autorowi kiedyś wytkął, że we wcześniejszych publikacjach nic nie czepiaj się żydowskiej religii to zrobi to w tej książce. I nie mam nic do tego samej krytyki, jednak na samym początku książki autor wspomonina, że to książka o przywidywaniach na najbliższą przyszłość. Przy religiach autor nie wychodzi z przesłości w ogólne. Dalej autor zaczyna recenzować filmy sci-fi tj. Ex Machina czy Matrix i opisywać, jak to Matrix powinien się skończyć. Jakbym czytał bloga jakiegoś filmowego recenzenta. Dalej zarzucając autorom sci-fi, że nie trzymają się realiów naukowych bo sci-fi stało się popularne. No właśnie według mnie autorzy sci-fi powinni wykraczać po za znaną nam naukę, łamać nasze wyobrażenia i poruszać wyobraźnie. Chyba autor pomylił dokoment z sci-fi. Kolejny przytyk dotyczy rozdziału o edukacji, którą można streścić jednym zdaniem "Nie wiem jak będzie wyglądać edukcja za 50 lat i nie próbuje tego zgłębiać". Takich przytyków do autora jest sporo.
Po autorze 'Homo Sapiens' spodziewałem się dużo lepszej książki z dającymi do przemyśleń wątkami a dostałem w większości zlepek losowych płytkich tematów podanych bez ładu.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #filozofiabookmeter #etykabookmeter
leuler - 1542 + 1 = 1543

Tytuł: 21 lekcji na XXI wiek
Autor: Yuval Noah Harari
Gatun...

źródło: comment_1652110009Kms2uptWHlsAJfsRBY3vsO.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (6.3 / 10) (6 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-06-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 456
Gatunek książki: książka popularnonaukowa

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-03-15 - Użytkownik satba ocenił na: ★★★★★ (5.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-07-14
  • Odpowiedz
@LebronAntetokounmpo: Nie czytałem "Homo Deus". Autor na poącztku "21 lekcji.." wspomina że w tej książce będą przewidywania na kilkanaście/kilkadziesiąt lat w przód a w "Homo Deus" są na setki lat.
  • Odpowiedz
@LebronAntetokounmpo: Nie wiem jak to było w przypadku "Home deus" czy "Homo Sapiens" ale słaby poziom może wyjaśniać to co autor zawarł w podziękowaniach do "21 lekcji...". Mianowicie, że to książka napiana na zlecenie jakiegoś wydawnictwa.
  • Odpowiedz