Wpis z mikrobloga

  • 11
1511 + 1 = 1512

Tytuł: Wielkie Księstwo Groteski
Autor: Szczepan Twardoch
Gatunek: literatura piękna
Ocena: 5/10
ISBN: 9788308074411
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Czy Szczepan Twardoch jest wielkim pisarzem? Nie wiem, bardzo możliwe. Felietonistą jest jednak przeciętnym. "Wielkie księstwo groteski" to zbiór krótkich (świetnie napisanych) tekstów pisarza, przedstawiających jego poglądy na większość głośnych tematów ostatnich lat. Jest więc o polityce, sądach, sztuce, sławnych ludziach, kulturze, pandemii.

Niestety zbiór® jest bardzo nierówny. Najgorzej wypadają te o Śląsku i „całej prawdzie o Polsce”. Twardoch jest mistrzem wymyślania argumentów i ich obalaniu w celu udowodnienia swoich tez. Buduje więc wizję oblężonej twierdzy i Polaków, którzy nie pójdą spać jak nie pobiją Ślązaka, rządzących którzy tylko czekają jakby tu wynarodowić Śląsk i biednych "gnomów" którzy tylko chcą żyć w pokoju i zgodzie. A prawda jest taka, że jedyną grupą zainteresowaną walką ze Śląskiem są sami Ślązacy, reszta kraju ma to w nosie ewentualnie marudząc na nierentowne kopalnie, albo trollując w sieci.

Autor opisując życie polityczno-społeczne kraju próbuje często wznieść się ponad protestujących/władzę, pokazać symetryzm, "obnażyć" słabości Polaków. I jakkolwiek część jego uwag jest bardzo trafnych i zazwyczaj niewygodnych, tak co zabawne na najbardziej zaściankową, pełną nienawiści i kompleksów postać wychodzi sam autor. Najgorsze zaś są jego kłamstwa. Jako korepetytor i posiadacz młodszego brata wiem czego dzieciaki uczą się w szkole – nie jest to zgodne z twierdzeniami pisarza.

I żeby nie było, że tylko krytykuję, wymienię na końcu kilka feletonów w mojej ocenie świetnych: Wszyscy artyści to prostytutki, W strachu przed śmiercią, Nie byłem gotowy na przyjście historii (ten jest wybitny).

Podsumowując pozycja raczej dla fanów, a właściwie może nawet nie. Lepiej chyba sięgnąć po nagradzane powieści.

#bookmeter #literaturapieknabookmeter
kuljak - 1511 + 1 = 1512

Tytuł: Wielkie Księstwo Groteski
Autor: Szczepan Twardoch
G...

źródło: comment_1651746134tAV13D9ntL8ygqCJ3qLDaW.jpg

Pobierz
  • 2
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★ (5.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-06-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Gatunek książki: zbiór felietonów

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Bardzo długi marzec (Andrzej Dziurawiec) - najnowsza recenzja usera Arseeman ★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
Czy Szczepan Twardoch jest wielkim pisarzem? Nie wiem, bardzo możliwe. Felietonistą jest jednak przeciętnym.


@kuljak: Twardoch z wiekiem staje się lepszy i jako pisarz i jako felietonista. Jak czytałem zbiór jego starych opowiadań to przeszywał mnie cringe, natomiast Pokorę smakowałem zdanie po zdaniu. Ostatnie jego felietony, które publikuje na facebooku, też są niezłe.