Wpis z mikrobloga

#linux #ssh
Hej, czy jest jakaś opcja(na bank jest, ale akurat nie wiem jak wpisać po angielsku) by monitorować co wpisuje "gość" zalogowany przez SSH(bawię się logując z lapka na głowny komputer przez terminal, wykonuję jakieś proste operacje), chciałbym na kompie do którego się loguję mieć echo tego co robię/ktoś robi zdalnie, nie wiem jak to wytłumaczyć, powiedzmy jakieś polecenie/skrypt pokazujące: gość noob zalogowany z 192.168.1.1 wpisał ls, wszedł do danego katalogu, odpalił dany skrypt... znalazłem polecenie who, ale tam tylko pokazuje że ktoś jest/był podłączony.
druga sprawa zrobiłem sobie dwa zestawy: remon, remoff by ułatwić zabawę z SSH i po zabawie wyłączyć możliwość na wszelki wypadek:
remon
sudo systemctl start sshd.service;
sudo systemctl enable sshd.service;
i remoff
sudo systemctl disable sshd.service;
sudo systemctl stop sshd.service;
z tego co rozumiem to drugi skrypt powinien wyłączyć możliwość wchodzenia przez SSH(i wyłącza), ale nie wyrzuca aktywnie zalogowanego użytkownika(czyli mnie, z lapka:)), zanim się nie wyloguję to mogę jeszcze działać. Co mogę dodać do tego skryptu by w momencie odpalenia wywalało wszystkich zdalnie zalogowanych? Przepraszam za takie proste pytania. Normalnie szukam po angielsku, ale tu nie chcę przyklejać poleceń jak małpa. Dzięki
  • 7
@rewida17: jezeli zrobisz chattr +a /home/user/.bash_history to użytkownicy będą mogli tylko dopisywać do historii basha, pewnie darade to jakosc obejsc (zmienic shella, albo odpalic nowego z konfigiem gdzie indziej zapisujacym historie)

jezeli chodzi o zamykanie polaczen, to mozesz sobie lsofd -i :22 sprawdzic ktos jest podlaczony, wyciagnac PID i go zabic (malo elaganckie, ale powinno zadzialac)