Wpis z mikrobloga

Nie no z tą fotowoltaiką to się zaczynają już powoli robić jaja.
TL;DR: Dzwonią już do mnie na numer, którego nigdzie nie podawałem, bo go nie używam

Ogólnie jak wygląda sytuacja:
Z miesiąc temu byłem w salonie Plusa żeby przenieść do nich numer z Play. Jako, że umowa kończy mi się u play dopiero w czerwcu to w plusie dostałem na czas do końca umowy kartę SIM z tymczasowym numerem telefonu. Mam telefon z Dual SIM więc włożyłem sobie obie karty (tą zwykłą z Play, oraz tymczasową z Plusa). Za ten czas nie wykonałem chyba ani jednego połączenia z tej karty plusowej (poza jednym testowym na samym początku do kogoś z rodziny), nie wysyłałem żadnych SMS, ani nigdzie nie podawałem tego numeru. Po prostu go zupełnie nie używam. W drugą stronę, do tego czasu jedynie dostałem parę SMS od Plusa, z jakimiś zyczeniami swiatecznymi czy cos i jeden telefon również od plusa, z jakąś tam ofertą. Poza tym nie było na tej karcie żadnych aktywności.

Dziś miałem tą wątpliwą przyjemność, że zadzwonili do mnie z propozycją fotowoltaiki. Przed odebraniem, myślałem że znów dzwonią do mnie z Plusa, bo zobaczyłem że połączenie przychodzące jest na tą właśnie kartę SIM. Zostałem niestety niemiło zaskoczony przez sympatyczną Panią zaczynającą mi opowiadać o jakiś tam dotacjach do fotowoltaiki i czy jestem nią zainteresowany. Oczywiście przerwałem szybko ten monolog pytaniem skąd ma wgl mój numer, no i klasyczna śpiewka, że ona nie ma takiej informacji i nie jest w stanie mi tego powiedzieć, a jak chcę więcej informacji to proszą o jakiś tam kontakt mailowy. Rozłączyłem się i zablokowalem numer (pewnie i tak nic to nie da, no ale zawsze coś), i zaczęło mnie zastanawiac jak to jest w ogóle możliwe.

Widzę dwie opcje:
- Oni po prostu faktycznie uruchamiają maszynę losującą i dzwonią na losowe numery. Nie jestem specjalistą od prawa, ale ktoś mi może podpowie czy mam rację, że takie coś jest w ogóle nielegalne, bo żeby mi skladać jakiekolwiek oferty czy propozycje, muszą mieć moją zgodę na odbieranie takich telefonów?
- To Plus jako operator udostępnia mój numer telefonu do takich call center. Zakładam, że to teoretycznie jest możliwa opcja, no bo przy podpisaniu umowy wyrażam zgody marketingowe. Nie mam dostępu do dokumentów umowy w tym momencie dokładnie żeby to zweryfikować, ale z tego co kojarzę tam była zgoda na kontakt marketingowy od podmiotów współpracujących z nimi. Jeśli tak by było, to moim skromnym zdaniem jest to trochę przegięcie, że operator niejako zachęca do udzielenia takich zgód, dając np. rabaty do abonamentu, gdzie później klienci dostają takie telefony. O ile ja jestem na tyle świadomy, że raczej się nie właduję w takie rzeczy o tyle dużo starszych, czy mniej ogarniętych osób, już może zostać wciągniętych w grube koszty, przez takich "marketingowców"

Ogólnie nie zamierzam z tego kręcić jakiejś afery (póki co), ale po prostu siedzi mi to w glowie jak to jest możliwe że dzwonią akurat na ten numer, bo do tej pory dostawałem na swój zwykły numer (ten z którego korzystam już z 10 lat), ale nie było to jakieś bardzo uciążliwe. Średnio raz na 2 tygodnie.
#telemarketing #spam #telefony #callcenter
  • 4
  • Odpowiedz
@asbecbda25:
Czasem puszczaja automaty do losowego sprawdzania numerów. Dzwonią na kolejne numery teleofnów i sprawdzjaą czy numer "żyje". Jak odbierzesz i nic nie usłyszysz to wiedz że zostałeś "wyszukany". I tak, to nie jest legalne.

Kiedys chyba orange miała dziwne przecieki, chwile po założeniu numeru zaczynały się telefony. To jest realna druga opcja.
  • Odpowiedz
To Plus jako operator udostępnia mój numer telefonu do takich call center. Zakładam, że to teoretycznie jest możliwa opcja, no bo przy podpisaniu umowy wyrażam zgody marketingowe.


@asbecbda25:
tak, dokładnie
od lat mam ten sam numer telefonu w Play, nigdy nie sprzedałem swojej godności za rabat 5pln za zgody marketingowe

zadzwonili całe 0 razy do mnie z jakimiś ofertami czegokolwiek :)
  • Odpowiedz
@Qbiik: Oczywiście wiem, że rabat jest za to udostępnienie i "sprzedaż" swojego numeru. Po prostu nigdy się nie zagłębiałem jakim podmiotom taki numer zostaje dokładnie udostępniony (zapewne mój błąd). Bardziej spodziewałem się, że to są firmy jakieś powiązane w pewien sposób z operatorem - przykładowo, przy poprzedniej umowie po zakupie telefonu dzwonili do mnie z propozycją wykupu ubezpieczenia na niego i jak wtedy zapytałem skąd mają mój numer to wprost powiedzieli
  • Odpowiedz